LINKE Bronisław
Bronisław Linke - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Bronisława Linkego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Bronisława Linkego na aukcję [kontakt]
BRONISŁAW LINKE
Bronisław Linke urodził się w 1906 roku w Dorpacie (Estonia), zmarł w 1962 roku w Warszawie. Był polskim malarzem, grafikiem, rysownikiem społeczno-politycznym. Jako syn emigrantów został przesiedlony do Polski wraz z rodziną w 1919 roku. W latach 1922-1926 uczył się rysunku w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy, a następnie w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie. W latach 1927-1931 Bronisław Linke studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Tadeusza Pruszkowskiego i Mieczysława Kotarbińskiego.
Bronisław Linke zajmował się grafiką, w tej dziedzinie zadebiutował na łamach satyrycznego czasopisma "Szpilki", dla którego rysował karykatury polityczne. Ponadto współpracował w charakterze rysownika z "Dziennikiem Ludowym" i "Tygodnikiem Robotniczym", a po II wojnie światowej z "Polityką" i "Trybuną Ludu". W czasie wojny, obawiając się represji za wykonanie karykatury Hitlera, wyjechał do Lwowa. W 1942 roku Bronisław Linke został zesłany do Orska na Uralu, skąd do Polski udało mu się wrócić w 1946 roku. Należał do ugrupowania artystycznego Loża Wolnomalarska oraz do grupy "Powiśle".
Malarstwo Bronisława Linkego
Bronisław Linke najczęściej łączył techniki gwaszu, akwareli, tuszu i ołówka tworząc swoje prace na papierze, często w cyklach. Jego dzieła to przede wszystkim wizyjne sceny o zabarwieniu społeczno-politycznym. Na pesymistyczny charakter sztuki Bronisława Linkego wpłynęły burzliwe czasy w jakich żył artysta. Jako dwunastolatek był naocznym świadkiem masakr w trakcie rewolucji lutowej w rodzinnym Dorpacie. Po powrocie do zrujnowanej Warszawy w 1946 roku stworzył swój najsłynniejszy cykl obrazów "Kamienie krzyczą" (1946–1956). Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji Bronisław Linke stworzył w nim wizję martwego miasta i jego mieszkańców. Reprodukcje prac z tego cyklu zostały w 1959 roku wydane w albumie "Kamienie krzyczą" ze wstępem Marii Dąbrowskiej.
Najbardziej znanym dziełem artysty jest natomiast obraz "Autobus" (1959-1961), który nawiązuje do chocholego tańca z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Pasażerowie autobusu to pełny przekrój polskiego społeczeństwa, którzy stoją sami sobie na przeszkodzie do własnego wyzwolenia.
Bronisław Linke - wystawy i kolekcje
Pierwsza indywidualna wystawa prac Bronisława Linkego odbyła się w 1938 roku w Salonie Sztuki Henryka Koterby w Warszawie, w tym samym roku ekspozycja jego cyklu "Śląsk" w Instytucie Propagandy Sztuki została zamknięta przez władze z powodu jej potencjalnej szkodliwości społecznej.
Bronisław Linke w okresie powojennym rzadko wystawiał swoje prace, ponieważ jego twórczość nie odpowiadała kanonom panującego socrealizmu. Prace Bronisława Linkego były wielokrotnie prezentowane już po śmierci artysty, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie (1976) czy w Muzeum Narodowym w Warszawie (1978).
Obrazy Bronisława Linkego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Niepodległości w Warszawie.