RYCHTER-JANOWSKA Bronisława

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Przed dworkiem (1920)

Technika:olej, tektura
Wymiary:23,7 x 34 cm
31,5 x 42 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA.1920"

Jednym z ulubionych tematów podejmowanych przez Bronisławę Rychter-Janowską był polski dworek szlachecki. Artystka przedstawiała tę charakterystyczną dla rodzimego krajobrazu architekturę w niezwykle różnorodny sposób, m.in. zmieniając układ kompozycji oraz światłocień, ujmując budynki w odmiennych porach dnia i roku.
W oferowanym obrazie Bronisława Rychter-Janowska zastosowała interesujący zabieg, przedstawiając jedynie fragment fasady białego dworku i znajdującego się przed nim klombu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ukazana scena nabiera kameralnego charakteru. Ekspresyjny sposób malowania zestawiony z subtelnymi barwami wpływają natomiast na dekoracyjność pracy.