RYCHTER-JANOWSKA Bronisława

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Madonna del Mare (1941)

Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
47,5 x 62 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA. 1941."
Opisany na odwrocie: "Madonna del Mare | Bronisława Rychter Janowska"
Widoczne zabrudzenie malatury i niewielkie ubytki farby (p.śr.).

W twórczości Bronisławy Rychter-Janowskiej wiele miejsca zajmowała tematyka śródziemnomorska. Artystka tworzyła przeważnie prace pejzażowe, które były najczęściej osadzone we włoskim krajobrazie.

Prezentowana praca jest przykładem niezwykłej wrażliwości artystki na światło i barwę. Całość jest utrzymana w odcieniach błękitu, które swobodnie się przenikają i tworzą dekoracyjną i nastrojową całość.

Kompozycja jest podporządkowana przedstawieniu rzeźby tytułowej nadmorskiej Madonny. Co jest warte odnotowania, artystka przedstawiła istniejącą w rzeczywistości figurę, która znajduje się w Chioggii, włoskiej miejscowości określanej niekiedy jako "Mała Wenecja". Artystka kilkakrotnie ukazywała to miejsce, które być może widziała na jednej ze swoich włoskich podróży.