KALETA Dariusz

KALETA Dariusz
KALETA DariuszKALETA DariuszKALETA Dariusz
Tytuł:Ukrzyżowanie (przed 1996)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 85 cm
110,5 x 96 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "DKaleta"
Sprzedane:XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Cena wywoławcza:6500 zł
Cena uzyskana:6500 zł

DARIUSZ KALETA - NOTA BIOGRAFICZNA

Dariusz Kaleta (Dariuss) urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Studiował na Wydziale Grafiki w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1987 roku obronił dyplom realizowany w pracowni plakatu Tadeusza Grabowskiego z aneksem w pracowni litografii Tadeusza Gawrona.
W styczniu 2002 roku malarz objął funkcję dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.
Jest członkiem Society Art of Imagination w Londynie oraz artystycznej Grupy Apellesa.

Dariusz Kaleta obecnie zajmuje się przede wszystkim olejnym malarstwem sztalugowym oraz rysunkiem. W swojej twórczości artysta podejmuje zróżnicowaną tematykę, maluje głównie fantastyczne i symboliczne kompozycje inspirowane mitologią i historią, ale wykonuje również portrety. Stylistycznie, a niekiedy także w zakresie przedstawianych motywów Dariusz Kaleta odwołuje się do sztuki dawnych mistrzów, przede wszystkim Jana Matejki i Jacka Malczewskiego, w niektórych pracach wyczuwalne są również wpływy północnoeuropejskiego baroku, a konkretnie twórczości Rembrandta.
W malarstwie Dariusza Kalety ogromną rolę odgrywa zarówno sam temat, jak i dopracowanie warsztatowe obrazu.

Artysta wystawiał swoje prace na wielu pokazach w kraju oraz za granicą, m.in. we Francji, w Niemczech, Danii oraz Stanach Zjednoczonych.