XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Data aukcji: 2021-12-14
Krakowski Dom Aukcyjny®XII Aukcja Dzieł Sztuki
Kraków - Starowiślna 14, Zaloguj i złóż zlecenie aukcyjne
LOT 1 | ID: 012001 |
KOSSAK Juliusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Gniada klacz ze źrebięciem |
Technika: | akwarela, papier |
Wymiary: | 20 x 29 cm (w świetle passe-partout) 52,5 x 61,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d. monogramem wiązanym: "JK" Na odwrocie orzeczenie Leszka Ludwikowskiego z 1973 roku. PROWENIENCJA: - zakup w Domu Aukcyjnym Agra-Art. |
Cena wywoławcza: | 22000 zł |
Cena uzyskana: | 31000 zł |
LOT 2 | ID: 012002 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Św. Hubert (1940) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 70 x 98 cm 83,5 x 111,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Jerzy Kossak | 1940" |
Cena wywoławcza: | 30000 zł |
Cena uzyskana: | 33000 zł |
LOT 3 | ID: 012003 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ułan i Moskal (1933) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 40,5 x 55,3 cm 51 x 67,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1933" |
Cena wywoławcza: | 17000 zł |
Cena uzyskana: | 32000 zł |
LOT 4 | ID: 012004 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Huzar na patrolu (1929) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 25 x 18,5 cm 30 x 24 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1929" W partii nieba widoczne spękania warstwy malarskiej. Obraz wystawiany na Aukcji Malarstwa w Domu Aukcyjnym Agra-Art (19.06.2016 r.). |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 21000 zł |
LOT 5 | ID: 012005 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Głowa siwego konia (1947) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 39,7 x 36 cm 50,5 x 46,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1947" Na odwrocie szkic głowy konia, dwie pieczątki Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu. |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 18000 zł |
LOT 6 | ID: 012006 |
KOSSAK Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Sanna w Tatarowie (1942) |
Technika: | akwarela, karton |
Wymiary: | 42 x 63 cm 45,3 x 66 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "KAROL KOSSAK | TATARÓW 1942" |
Cena wywoławcza: | 4200 zł |
Cena uzyskana: | 4200 zł |
LOT 7 | ID: 012007 |
KOSSAK Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Polski pejzaż zimowy |
Wymiary: | 23 x 32 cm 26 x 34,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "KKossak" PROWENIENCJA: - zakup w Salonie Dzieł Sztuki CONNAISSEUR Kraków. |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |
LOT 8 | ID: 012008 |
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Widok z Orłowa (1927) |
Technika: | gwasz, tektura |
Wymiary: | 26 x 40 cm 35 x 49 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1927" |
Cena wywoławcza: | 5000 zł |
Cena uzyskana: | 15000 zł |
LOT 9 | ID: 012009 |
MALCZEWSKI Jacek BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z dworkiem polskim |
Wymiary: | 11,3 x 18,6 cm 20 x 28 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "JMalczewski" |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 12000 zł |
LOT 10 | ID: 012010 |
Tytuł: | Zaduma - kompozycja alegoryczna |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 34 x 48,5 cm 50 x 65 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Wlastimil Hofmann" |
Cena wywoławcza: | 24000 zł |
Cena uzyskana: | 40000 zł |
LOT 11 | ID: 012011 |
Tytuł: | Rozmowa o wieczności (1954) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 93 x 27 cm 106,5 x 40 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | Hofman | 1954" |
Cena wywoławcza: | 20000 zł |
Cena uzyskana: | 26000 zł |
LOT 12 | ID: 012012 |
Tytuł: | Akt męski w pejzażu |
Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
Wymiary: | 40,5 x 33 cm 47 x 39,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman" |
Estymacja: | 10000 - 15000 zł |
LOT 13 | ID: 012013 |
Tytuł: | Autoportret (1936) |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 20,5 x 16,5 cm |
Uwagi: | Opisany p.d.: "23/X 36 | Karlove Vary" Na odwrocie fragmenty szkiców wykonanych ołówkiem. PROWENIENCJA: - kolekcja Heleny Fliszewskiej. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 14 | ID: 012014 |
Tytuł: | Minaret w Jafie (1945) |
Technika: | kredka, ołówek, tusz, papier |
Wymiary: | 27 x 17 cm |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "Jaffa 29/VI WH 45" Opisany na odwrocie: "Palestyna", monogram "WH" PROWENIENCJA: - kolekcja Jana Freundlicha. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 15 | ID: 012015 |
Tytuł: | Studium twarzy mężczyzny (1954) |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 29,5 x 26,8 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "19 WH 54" PROWENIENCJA: - kolekcja Jana Freundlicha. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 16 | ID: 012016 |
MEHOFFER Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Upadek |
Technika: | litografia, papier |
Wymiary: | 38 x 26 cm 37,5 x 25,5 cm (w świetle passe-partout) 61 x 48 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowana i datowana ołówkiem p.d.: "w dniu 16 czerwca 1944 Józef Mehoffer" |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2400 zł |
LOT 17 | ID: 012017 |
SASKI Sylweriusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Przy obiedzie (1931) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 114,5 x 154,5 cm 133,5 x 172,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Sylw. Saski | 1931." Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z 1935 roku. |
Cena wywoławcza: | 17000 zł |
Cena uzyskana: | 25000 zł |
LOT 18 | ID: 012018 |
GIBIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pasterka przy ognisku (1911) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 76 x 107 cm 92 x 123 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "S. Gibiński | 1911" Widoczne liczne zabrudzenia warstwy malarskiej, dwa otwory w tekturze (śr.g., p.śr.), ślady zarysowań (śr.g.) oraz załamanie podłoża (p.d.). Na odwrocie fragment olejnej kompozycji z pędzącą parokonką, sygnowany i datowany p.d.: "St. Gibiński | 1911" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 8000 - 15000 zł |
LOT 19 | ID: 012019 |
GRAMATYKA Antoni BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z kościółkiem |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 24,5 x 30 cm 29,5 x 36 cm (z oprawa) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "AGramatyka"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 7000 - 8000 zł |
LOT 20 | ID: 012020 |
WODZINOWSKI Wincenty BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Swaty |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 74,5 x 99 cm 92,5 x 118,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "W. Wodzinowski" Na odwrocie pieczęć krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. Na powierzchni obrazu widoczne punktowe zabrudzenia warstwy malarskiej. |
Cena wywoławcza: | 8000 zł |
Cena uzyskana: | 12000 zł |
LOT 21 | ID: 012021 |
Tytuł: | Małżeńska rozmowa |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 50 x 69,7 cm 69 x 89 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "W. Wodzinowski" Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 7000 - 10000 zł |
LOT 22 | ID: 012022 |
SŁABIAK Juliusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wesele krakowskie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 42 x 61 cm 60,5 x 79,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Juliusz Słabiak" PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 23 | ID: 012023 |
FABIJAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Księżyc nad bazyliką Mariacką |
Technika: | akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 69,7 x 50 cm 88 x 68 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "St. Fabijański" Na odwrocie dwie pieczęcie krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 4400 zł |
LOT 24 | ID: 012024 |
KONIEWICZ Tadeusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż zimowy (1943) |
Technika: | akwarela, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 32 x 46 cm (w świetle passe-partout) 55,5 x 68,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "TKoniewicz | 943." PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 4000 - 5000 zł |
LOT 25 | ID: 012025 |
WASILEWSKI Czesław (Zygmuntowicz) BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Sanna |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35,5 x 50,5 cm 52 x 68 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Cz. Wasilewski"
PROWENIENCJA: - zakup w Domu Aukcyjnym Agra-Art. PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 26 | ID: 012026 |
KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ułani przed chatą |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50,5 x 70 cm 68,5 x 87,5 cm (z oprawą:) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 6500 zł |
LOT 27 | ID: 012027 |
Tytuł: | Patrol kirasjerów |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 30 x 40 cm 43 x 52 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 28 | ID: 012028 |
Tytuł: | Polowanie par force |
Technika: | olej, płótno |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 3400 zł |
LOT 29 | ID: 012029 |
Tytuł: | Wesele góralskie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 70 x 91 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
OPIS PRACY: Obraz "Wesele góralskie" prezentuje jeden z chętniej podejmowanych przez Mieczysława Krzyżaka tematów. Centrum kompozycji stanowią dynamiczne, uchwycone w ruchu konie ciągnące wóz, na którym jedzie przygrywająca orkiestra. Pojazd muzyków flankują galopujący na koniach goście weselni w tradycyjnych strojach góralskich. Na dalszym planie widnieje parokonka z młodą parą. Pełen życia weselny orszak został przedstawiony na tle pieczołowicie oddanej przez malarza drewnianej architektury kościelnej oraz tatrzańskiego pejzażu. To idylliczne wyobrażenie wiejskiej uroczystości przepełnia atmosfera beztroski i wesołości. |
Estymacja: | 5000 - 6000 zł |
LOT 30 | ID: 012030 |
Tytuł: | Wrzesień 1939 (1961) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 73 x 92,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "M. Krzyżak | 1961" Na odwrocie odręcznie wypisana metka z Wystawy Jubileuszowej w Krakowie. |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 5000 zł |
LOT 31 | ID: 012031 |
PIERZYŃSKI Eugeniusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Napoleon eskortowany przez lansjerów Księstwa Warszawskiego |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 90 cm 99 x 70 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "E Pierzyński" |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 4400 zł |
LOT 32 | ID: 012032 |
JÓZEFCZYK Zygmunt BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Konie na tle stogów (1932) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 61 x 120 cm 72 x 132,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Z. Józefczyk | 32" |
Cena wywoławcza: | 7000 zł |
Cena uzyskana: | 7000 zł |
LOT 33 | ID: 012033 |
CHMURSKI Kazimierz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Na targu |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 50 x 35,5 cm 58,5 x 44 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "K. Chmurski" |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 34 | ID: 012034 |
BETLEY Wojciech BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret damy w kapeluszu |
Technika: | olej, płótno (luzem) |
Wymiary: | 32 x 22,5 cm 35,5 x 25,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "WBetley"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 5000 zł |
LOT 35 | ID: 012035 |
SZCZERBIŃSKI Marian BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z mimozami |
Technika: | pastel, tektura |
Wymiary: | 50,5 x 70 cm 66 x 86 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "MSzczerbiński" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 4000 - 5000 zł |
LOT 36 | ID: 012036 |
Tytuł: | Mimozy |
Technika: | pastel, tektura |
Wymiary: | 35,5 x 50 cm 49,5 x 64,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "MSzczerbiński" |
Cena wywoławcza: | 1900 zł |
Cena uzyskana: | 1900 zł |
LOT 37 | ID: 012037 |
LESZKO Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zima, pasmo Tatr z Babiej Góry (1947) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 69,5 x 99 cm 78 x 106,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Leszko | 1947" Uszkodzenie podłoża w lewym dolnym narożniku obrazu. PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 3200 zł |
LOT 38 | ID: 012038 |
LESZKO Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Spółdzielnia rybacka na jeziorze Mamry (1954) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 62 x 88 cm 74 x 99,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Leszko | 1954" Na odwrocie odręczna metka z Wystawy Ligi Przyjaźni Żołnierza. PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. |
Cena wywoławcza: | 2400 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 39 | ID: 012039 |
LESZKO Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Piaskarze na Wiśle (1949) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 53,5 x 77 cm 57,3 x 80,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Leszko | 1949" Na odwrocie oprawy metka Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie. Na prawej i dolnej krawędzi obrazu widoczne spękania, lokalnie ślady podnoszenia się warstwy malarskiej oraz pojedyncze ubytki farby. PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 2400 zł |
LOT 40 | ID: 012040 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krzyże Stoczniowe (1980) |
Technika: | malarstwo na szkle |
Wymiary: | 58,7 x 48,7 cm (w świetle oprawy) 67 x 57,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "EPęksowa | 1980" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane", "Krzyże Stoczniowe" |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
LOT 41 | ID: 012041 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ostatnia Wieczerza (1985) |
Wymiary: | 58,5 x 49 cm (w świetle oprawy) 67 x 57,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Ewelina | Pęksowa | 1985" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane" |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
O aukcji
XII Aukcja Dzieł Sztuki
Na XII Aukcję Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® pragnie zaprosić kolekcjonerów polskiego malarstwa i rysunku XIX, XX i XXI wieku oraz miłośników rzeźby współczesnej.
Katalog aukcji
Katalog aukcji otwierają dzieła artystów ze sławnego w historii sztuki Krakowa rodu Kossaków – Juliusza (lot 1) i jego wnuków: Karola (lot 6-7) oraz coraz bardziej cenionego na rynku Jerzego (lot 2-5). Państwa uwadze w sposób szczególny polecamy akwarelę Juliusza Kossaka stanowiącą znakomite studium malarskie dorosłej klaczy i towarzyszącego jej źrebięcia. Warto przyjrzeć się również pozycji numer 2 – starannie dopracowanej, wspaniałej pod względem kolorystycznym, a przy tym imponującej formatem (70 x 98 cm) kompozycji Jerzego Kossaka przedstawiającej wizję świętego Huberta z Liège.
Malarstwo realistyczne na aukcji
Uwadze miłośników tradycji malarstwa realistycznego nie mogą umknąć również obrazy Sylweriusza Saskiego (lot 17), Czesława Wasiewskiego (lot 25) oraz artystów związanych ze słynną Kossakówką – "Wesele krakowskie" Juliusza Słabiaka (lot 22) i płótna Mieczysława Krzyżaka. W katalogu znalazło się aż pięć obrazów autorstwa tego artysty (lot 26-30).
Sztuka Młodej Polski
XII Aukcja Dzieł Sztuki może zainteresować także kolekcjonerów sztuki młodopolskiej: w katalogu, obok litografii Józefa Mehoffera (lot 16), znalazła się pejzażowa akwarela Jacka Malczewskiego (lot 9) oraz, tradycyjnie, zespół prac – zarówno obrazów olejnych, jak i wykonanych tuszem rysunków - jego najwierniejszego ucznia, Wlastimila Hofmana (lot 10-15).
Cracoviana
Na aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego nie mogło zabraknąć dzieł podejmujących tematykę związaną z Krakowem. Uwadze miłośników tradycji, folkloru oraz wedut tego miasta polecamy rodzajowe sceny autorstwa Wincentego Wodzinowskiego (lot 20-21) i nastrojowy "Księżyc nad bazyliką Mariacką" Stanisława Fabijańskiego (lot 23).
Malarstwo pejzażowe na aukcji
Kategoria malarstwa pejzażowego reprezentowana jest w katalogu przez dzieła twórców takich jak: Soter Jaxa-Małachowski (lot 8), Antoni Gramatyka (lot 19), Tadeusz Koniewicz (lot 24), Ludwik Leszko (lot 37-39), Józef Panfil (lot 74) czy Stanisław Mazuś (lot 79). W kwestii tematyki martwej natury warto natomiast wspomnieć o niezwykle dekoracyjnych pastelach Mariana Szczerbińskiego (lot 35-36) oraz ekspresyjnych, olejnych prymulkach Romany Lipeż (lot 60).
Sztuka ludowa - aukcja
Jedną z idei działań Krakowskiego Domu Aukcyjnego jest chęć zwrócenia uwagi kolekcjonerów na twórczość polskich artystów ludowych. W katalogu XII Aukcji Dzieł Sztuki miłośnicy sztuki ludowej odnajdą trzy namalowane na szkle obrazy zakopiańskiej artystki - Eweliny Pęksowej (lot 40-42).
Sztuka współczesna na aukcji
Wystawionym na aukcji obiektem o ogromnej wartości kolekcjonerskiej jest "Autoportret" Jerzego Dudy-Gracza (lot 48) oprawiony w arcyciekawy sposób – w metalową parzenicę nawiązującą formalnie do mosiężnych zapinek góralskich, będących XIX-wiecznymi, wysokiej klasy dziełami rzemiosła artystycznego w stylu zakopiańskim.
W katalogu XII Aukcji Dzieł Sztuki pojawiła się również serigrafia Jerzego Dudy-Gracza (lot 49), a także inne, pochodzące z jego domu obrazy, które artysta najczęściej otrzymywał w ramach podarunków od wdzięcznych uczniów oraz zaprzyjaźnionych artystów (m.in. prace Joanny Sierko-Filipowskiej (lot 74), Jánosa Pataki (lot 76) i Wiesława Ochmana (lot 78)).
Edward Dwurnik
Uwadze kolekcjonerów sztuki współczesnej polecamy zróżnicowaną ofertę dzieł Edwarda Dwurnika (lot 51-53), na którą składa się olejny portret Eriki z lat 70., monochromatyczny "Wujek Edek" z pierwszej dekady XXI wieku oraz ekspresyjny "Kontrabasista" (2017).
W kategorii malarstwa współczesnego nie wypada przeoczyć również stosunkowo wczesnej, powstałej w 1962 roku kompozycji abstrakcyjnej Stefana Gierowskiego (lot 46) oraz pastelowych prac "byka" polskiej historii sztuki drugiej połowy XX wieku – Franciszka Starowieyskiego (lot 54-55).
W ofercie aukcyjnej znalazły się również prace współczesnych malarzy, których dzieła cieszą się w obecnym czasie coraz większą popularnością – mowa tu o obrazach Dariusza Kalety (lot 72), Józefa Oraczewskiego (lot 67-68) i Eugeniusza Gerlacha (lot 65-66).
Dziedzinę rzeźby reprezentują natomiast znane nazwiska polskich rzeźbiarzy: Stanisława Wysockiego (lot 43) oraz Bronisława Krzysztofa (lot 44-45).
Wystawa przedaukcyjna
Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać od 2 grudnia do 14 grudnia w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
katalog i licytacja live na portalu