PURTA Dionizy

PURTA Dionizy BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

DIONIZY PURTA

Dionizy Purta urodził się w 1941 roku we wsi Lewonie (woj. podlaskie), tam też spędził dzieciństwo i młodość. Jest uznanym polskim rzeźbiarzem ludowym.
Już w młodości jego pasją było tworzenie przedmiotów - wówczas głównie koszy i gwizdków, jednak de facto dopiero po przejściu na emeryturę w 1980 roku poświęcił się twórczości i rzeźbie w drewnie, pierwsza rzeźba postała natomiast w 1971 roku.
W swoim życiu Dionizy Purta imał się różnych prac, był m.in. kowalem w Fabryce Samochodów Ciężarowych Lublinie, pracował też w kopalni na Śląsku, w końcu jednak osiadł na stałe w rodzinnej okolicy - w Białymstoku.

Twórczość - malarstwo i rzeźba Dionizego Purty

Dionizy Purta rzeźbi anioły, wizerunki Madonny i Chrystusa, a także postaci świętych i całe kapliczki. W dorobku artystycznym rzeźbiarza pojawiają się również tematy i postaci świeckie - muzykanci, ludzie przy pracy, przedstawienia zwierząt, głównie ptaków.
Artysta wypracował własny styl charakteryzujący się geometryzacją i uproszczeniami. Prace Dionizego Purty odznaczają się niepowtarzalną formą i wielobarwną polichromią o nasyconej, często kontrastowej kolorystyce.
Dionizy Purta poza rzeźbą zajmuje się również malarstwem, w którym dominują głównie fantastyczne pejzaże.
Artysta nie ma w zwyczaju sygnować swoich prac.

Dionizy Purta - wystawy i nagrody

Dionizy Purta od lat bierze udział w ogólnopolskich konkursach sztuki ludowej, m.in. w Konkursie Współczesnej Ludowej Sztuki Religijnej w Kielcach czy "Art Naif Festiwal" w Katowicach. Artysta wielokrotnie uczestniczył też w organizowanych w Lublinie Jarmarkach Jagiellońskich i Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym. Swoje prace Dionizy Purta prezentuje na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce i we Francji, gdzie jego rzeźby są eksponowane wraz z innymi pracami z kręgu art brut.

Rzeźby Dionizego Purty znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów etnograficznych w Polsce, ale także m.in. w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Białostockiego Muzeum Wsi, Muzeum Wsi Krzysztofa Kaweczyńskiego w Budach czy Muzeum Biebrzańskiego. Największy zbiór prac artysty posiada Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.
W 2009 roku miała miejsce indywidualna wystawa prac artysty pt. "Rzeźbione historie" zorganizowana w ramach stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.

W 2020 roku Dionizy Purta został wyróżniony prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Kilka lat wcześniej - w 2017 roku, artysta uzyskał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt artystyczny "Między ziemią i niebem - święci i anieli", w wyniku którego powstał cykl rzeźb ptaków i skrzydlatych aniołów-świętych.

Poszukujemy prac

Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Dionizego Purty, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię rzeźb Dionizego Purty w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE PRACE DIONIZEGO PURTY

x
«
»