MIECZKOWSKI Edwin

Edwin (Ed) Mieczkowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Edwina Mieczkowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Edwina Mieczkowskiego na aukcję [kontakt]

EDWIN MIECZKOWSKI

Edwin (Ed) Mieczkowski urodził się w 1929 roku w Pittsbourghu w rodzinie polskich imigrantów, zmarł w 2004 roku. Pierwsze szlify malarskie zdobył podczas pobytu w Yale-Norfolk Summer Art School, w której zajęciach uczestniczył w 1953 roku. Cztery lata później rozpoczął studia na Cleveland Institute of Art, gdzie uzyskał tytuł Bachelor of Fine Arts. Od 1959 roku Edwin Mieczkowski kontynuował edukację na Carnegie Mellon University w Pittsbourghu. W tym właśnie okresie malarz związał się z innymi młodymi artystami ze środowiska Cleveland, którzy w 1960 roku wspólnie utworzyli grupę artystyczną Anonima Group. Celem zrzeszonych twórców, wśród których znaleźli się również Francis Hewitt czy Ernst Benkert, była sztuka sama w sobie, nie zaś walka o ogromny sukces, popularność i pieniądze. Powstanie grupy było również swoistą, uporządkowaną i niemalże naukową, konstrukcyjną odpowiedzią na dominujący wówczas na arenie sztuki amerykańskiej, mocno konsumpcyjny, intuicyjny nurt tzw. ekspresyjnego abstrakcjonizmu.

Jako dojrzały artysta Edwin Mieczkowski swoje życie dzielił pomiędzy działalność artystyczną i pracę naukową, pisał bowiem również teksty o sztuce. Przez niemal 30 lat życia wykładał w The Cooper Union, The Pratt Institute, Western Reserve University oraz na macierzystym The Cleveland Institute of Art.

Malarstwo Edwina Mieczkowskiego

Twórczość Edwina Mieczkowskiego była szufladkowana w środowisku artystycznym jako op-art, jednak sam malarz nie lubił tego określenia. Tworzył obrazy oraz kompozycje przestrzenne w duchu abstrakcji geometrycznej, często wykorzystywał także zjawisko złudzenia optycznego. Dużą wagę przywiązywał do gry barw na płótnie. Sztuka Edwina Mieczkowskiego zyskała ogromne uznanie krytyki oraz publiczności nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.

Edwin Mieczkowski - wystawy i nagrody

Pierwsza wystawa Edwina Mieczkowskiego w Polsce została zorganizowana w warszawskiej Galerii Foksal w 1966 roku. W tym samym roku artysta otrzymał Cleveland Arts Prize.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Edwina Mieczkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Edwina Mieczkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Edwina Mieczkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Edwina Mieczkowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»