WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz

WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz BIOGRAFIA

Salerno

Technika:olej, płótno
Wymiary:54,5 x 73 cm
65,5 x 84,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany l.d.: "K. SamaSSa Wygrzywalski. | Salerno."

Twórczość Feliksa Kazimierza Wygrzywalskiego przeważnie kojarzona jest z tematyką rodzajową związaną bądź z Bliskim Wschodem, bądź z pracą rybaków. W wyniku pobytu we Włoszech w jego malarstwie pojawiły się jednak również nastrojowe pejzaże morskie.
Prezentowany obraz ukazuje fragment skalistej zatoki nad Morzem Tyrreńskim w okolicach Salerno. Kompozycja jest wypełniona ostrym światłem słonecznym, które oddaje śródziemnomorski charakter krajobrazu. Gama barwna jest zdominowana przez jasne tonacje błękitu i zieleni, które odcinają się od rozbielonych odcieni beżu piasku i skał.
Krajobraz stał się dla artysty punktem wyjścia do ukazania wirtuozerii kolorystycznej oraz swojego kunsztu malarskiego. Feliks Kazimierz Wygrzywalski w widoku z Salerno w znamienny dla siebie, efektowny sposób przedstawił relacje pomiędzy światłem a barwą, tworząc obraz posiadający wysokie walory artystyczne i dekoracyjny charakter.