WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz

WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz
WYGRZYWALSKI Feliks KazimierzWYGRZYWALSKI Feliks KazimierzWYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz
Tytuł:Przy ognisku
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 70 cm
59 x 79 cm (wymiary z oprawą)
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:3000 zł
WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz
Tytuł:Modlitwa Arabów
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 70 cm
58,7 x 79 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:3100 zł
WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz
Tytuł:Sprzedawcy dywanów
Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 70 cm
67 x 87 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:3200 zł
WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz
Tytuł:Handel dywanami
Technika:olej, płótno
Wymiary:39 x 60 cm
48,5 x 69 cm (wymiary z oprawą)
WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz
Tytuł:Na pustyni
Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 75,2 cm (wymiary w świetle oprawy)
91 x 72 cm (wymiary z oprawą)

FELIKS KAZIMIERZ WYGRZYWALSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Feliks Kazimierz Wygrzywalski urodził się w 1903 roku, zmarł w 1966 roku. Był synem malarza Feliksa Michała Wygrzywalskiego. W latach 1923-1928 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo w pracowni Władysława Jarockiego, później pod okiem Józefa Mehoffera. Po ukończeniu nauki przebywał przez pewien czas we Włoszech.
Warto wspomnieć, że w okresie międzywojennym artysta wystawiał swoje prace w lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1929 roku uczestniczył w wystawie "Plastyki" w Zachęcie. Od 1950 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Twórczość artysty w kompozycji oraz tematyce nawiązuje do malarstwa jego ojca. W pracach pojawiają się zatem sceny nadmorskie (np. "Rybacy") oraz orientalne (np. "Sprzedawcy dywanów"). Feliks Kazimierz Wygrzywalski malował również sceny mitologiczne, portrety oraz martwe natury z kwiatami. Co ciekawe, artysta pozostał oporny na awangardowe prądy w sztuce XX wieku.

F. K. Wygrzywalski,

Feliks Kazimierz Wygrzywalski, "Sprzedawca i dziewczyna", kolekcja prywatna
[Fot. Galeria Sztuki ATTIS]

Dobrym przykładem malarstwa Feliksa Kazimierza Wygrzywalskiego o tematyce orientalnej jest obraz „Sprzedawca i dziewczyna”. Artysta ukazał tutaj młodą dziewczynę, która przyszła, aby zaczerpnąć do amfory trochę wody z fontanny i wdała się przy okazji w rozmowę ze sprzedawcą dywanów i biżuterii, który pokazuje jej jeden ze swoich naszyjników. Obie postacie ukazane zostały w orientalnych strojach, charakterystyczny jest również motyw plecionego dywanu, który często pojawia się w obrazach malarza. Również ukazana w tle para ludzi oraz architektura i roślinność oddaje cechy oraz klimat Bliskiego Wschodu.
Obraz utrzymany jest w delikatnej, przygaszonej gamie barwnej, z akcentem kolorystycznym w partii dywanu. Na całej przestrzeni obrazu występują odcienie różu, dzięki którym artysta umiejętnie oddał wrażenie ciepłego, gęstego powietrza.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY