LACHOWICZ Feliks

Feliks Lachowicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Feliksa Lachowicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

LACHOWICZ Feliks
LACHOWICZ FeliksLACHOWICZ FeliksLACHOWICZ Feliks
Tytuł:Bóg dał, Bóg wziął - epizod z zesłania (1919)
Technika:akwarela, pastel, papier
Wymiary:23,5 x 19,5 cm (w świetle passe-partout)
40 x 34,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem l.d.: "FLachowicz | 1919"
Sprzedane:XXXIX Aukcja Dzieł Sztuki (27 VIII 2024)
Cena wywoławcza:1200 zł
Cena uzyskana:1800 zł

FELIKS LACHOWICZ

Feliks Lachowicz urodził się w 1884 roku w Drohobyczu, zmarł prawdopodobnie w 1941 roku (data śmierci nie jest potwierdzona, w tym roku prawdopodobnie zginął w więzieniu w Kijowie). Zajmował się malarstwem, ale nie posiadał ukończonego akademickiego wykształcenia artystycznego - przez pewien czas być może uczęszczał na zajęcia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, nauki jednak na pewno nie ukończył (brak danych archiwalnych o pobycie malarza na uczelni).
W czasie I wojny światowej został wcielony do wojska i walczył w armii austriackiej, trafił do niewoli rosyjskiej, skąd zwolniono go w 1917 roku. Na nowo podjął służbę, dołączyłdo Armii Polskiej. Ostatecznie w 1920 roku powrócił do Drohobycza, gdzie pracował na stanowisku technika budowlanego w Rafinerii "Galicja" w Drohobyczu - nie są znane informacje, czy artysta kiedykolwiek odbył studia techniczne.
W 1940 roku Feliks Lachowicz został aresztowany przez NKWD i przeniesiony do więzienia, z którego zwolniła go tzw. Amnestia Sikorskiego. Ostatni ślad dotyczący Feliksa Lachowicza pochodzi z 1941 roku.

Sztuka Feliksa Lachowicza

Talent artystyczny Feliksa Lachowicza był wszechstronny - zajmował się on malarstwem (głównie upodobał sobie technikę akwareli), rysunkiem, grafiką oraz rzeźbą.

Feliks Lachowicz był lokalnym patriotą, swoją twórczość poświęcał głównie tematyce rodzinnego Drohobycza, stworzył cykl obrazów "Historia Drohobycza" czy "Zabytki Drohobycza". Interesowała go również popularyzacja wiedzy o Kresach, był też autorem serii "Urycz w legendach".
Feliks Lachowicz tworzył również prace przedstawiające życie codzienne w czasie wojny, tragedię zesłanych na Sybir (np. cykl "Szkice syberyjskie"), ale także portrety, również historyczne. W jego twórczości przewijała się tematyka sakralna, artysta był m.in. autorem elementów wyposażenia (obrazów oraz drewnianego ołtarza) do kościoła przy ul. Borysławskiej w Drohobyczu.

Co ciekawe, twórczość Feliksa Lachowicza została zauważona i doceniona przez Brunona Schulza, który pochlebnie wypowiadał się o jego dziełach (m.in. w "Przeglądzie Podkarpacia").

Feliks Lachowicz - wystawy i kolekcje

Artysta wystawiał swoje prace, np. w Domu Polskim w Kamyszłowie czy w salach ratusza w Drohobyczu. Odbyło się również kilka pośmiertnych ekspozycji jego twórczości, m.in. w Szczecinie, Warszawie i Przemyślu.
Obrazy Feliksa Lachowicza znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich (oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich) we Wrocławiu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Feliksa Lachowicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Feliksa Lachowicza. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Feliksa Lachowicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Feliksa Lachowicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»