MAŚLUSZCZAK Franciszek BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Bez tytułu (2011) |
Technika: | akwarela, papier |
Wymiary: | 35 x 25 cm, (wymiary z oprawą: 43 x 53 cm) |
Uwagi: | Artystyczny świat Franciszka Maśluszczaka jest niezwykle baśniowy. Intensywne kolory sączą się z jego odrealnionych pejzaży. W prawie każdej pracy pojawia się postać, często zniekształcona. W prezentowanej pracy - "Bez tytułu" jest podobnie. Wykonana w technice akwareli kompozycja przedstawia dwie postaci. Klęczące ze złożonymi dłońmi patrzą intensywnie w górę, gdzie spomiędzy obłoków niczym ze źródła wydobywają się promienie. (AS) |
FRANCISZEK MAŚLUSZCZAK
Franciszek Maśluszczak urodził się w 1948 roku w Kotlicach. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w 1974 roku w pracowni Juliana Pałki. Już rok po studiach, w 1975 roku, rozpoczął pracę na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie przez wiele lat wykładał w Katedrze Malarstwa i Rysunku.
Franciszek Maśluszczak jest członkiem Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Komisji Architektoniczno-Artystycznej przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Malarstwo Franciszka Maśluszczaka
Malarstwo Franciszka Maśluszczaka wpisuje się w nurt nowej figuracji (lata 70.) i ekspresjonizmu metaforycznego. Kompozycje oraz rodzajowa tematyka podejmowana przez artystę bliska jest malarstwu Marca Chagalla. W jego twórczości pobrzmiewają także wpływy sztuki średniowiecznej, z której Franciszek Maśluszczak zaczerpnął perspektywę kulisową oraz przedstawienia w formie poliptyku (np. "Lśnienie zwykłych ludzi").
Franciszek Maśluszczak maluje figury ludzkie o smukłych, zdeformowanych, przerysowanych proporcjach, często na tle odrealnionego pejzażu. Nie odtwarza rzeczywistości w sposób realistyczny, ale stara się uchwycić ją w taki sposób, w jaki została zapisana w jego pamięci. Rozgrywające się sceny na obrazach artysty są lirycznymi zdarzeniami inspirowanymi rzeczywistością. Malarz czerpie inspiracje z codziennych sytuacji, które sam napotyka oraz historii życia bliskich mu osób. W kompozycje swoich dzieł często wplata motywy metaforyczne i symboliczne treści.
Poza metaforycznymi scenami artysta maluje również samodzielne pejzaże.
Od 1970 roku Franciszek Maśluszczak zajmuje się sztuką ilustracji i grafiki, współpracował z czasopismami: "Ty i Ja", "Literatura", "Szpilki", "Sztuka", "Polityka", "Tygodnik Literacki", "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita". Tworzy również ilustracje książkowe, jest autorem ilustracji do takich wydań, jak m.in. Jeremi Przybora, Kabaret jeszcze Starszych Panów, 1980; Ryszard Schubert, Panna Lilianka, 1983; Rena Marciniak, Ślub na gruzach Warszawy, 1990.
Poza malarstwem sztalugowym Franciszek Maśluszczak zajmuje się również malarstwem monumentalnym, jest np. autorem fresków "Droga Krzyżowa" w kościele Wniebowzięcia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.
Franciszek Maśluszczak - wystawy, nagrody i kolekcje
Franciszek Maśluszczak eksponował na wielu wystawach. Indywidualne ekspozycje prac artysty odbyły się m.in. w BWA w Lublinie (1978), Instytucie Kultury Polskiej w Sztokholmie (1983), Państwowej Galerii Sztuki w Płocku (1997), Polish Culture Institute w Londynie czy Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (2010).
Artysta był kilkukrotnie nagradzany za swoją działalność i twórczość, otrzymał np. Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, Nagrodę im. Brata Alberta czy Nagrodę Pasierba.
Obrazy Franciszka Maśluszczaka są częścią licznych kolekcji prywatnych, ale też zbiorów muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego w Helsinkach czy Muzeum Pokoju w Tokio.
Przyjmujemy obrazy Franciszka Maśluszczaka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Franciszka Maśluszczaka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Franciszka Maśluszczaka, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Franciszka Maśluszczaka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].