ŻMURKO Franciszek

Franciszek Żmurko - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Franciszka Żmurki. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Franciszka Żmurki na aukcję [kontakt]

ŻMURKO Franciszek
ŻMURKO FranciszekŻMURKO Franciszek
Tytuł:Natchnienie artysty
Technika:olej, tektura
Wymiary:14,1 x 19,4 cm
23,5 x 28,3 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Fr. Żmurko"

OPIS PRACY:
Franciszek Żmurko, malarz akademicki i salonowy, zasłynął szczególnie dzięki przedstawieniom kobiet, malowanym zarówno w ujęciu alegorycznym, jak i rodzajowym oraz orientalnym, zwykle z dozą mniej lub bardziej subtelnego erotyzmu. Swoje obrazy artysta tworzył często w nurcie portretowym, ujmując sylwetki kobiece w półpostaci, spowijając ich ciała niezwykle lekko malowanymi zwojami materiału.

Prezentowana praca jest jednak zgoła inna - przedstawia w symbolicznym ujęciu natchnienie malarza, które dla artysty stanowi zawsze początek procesu twórczego. Zagadnienie roli artysty, a także jego sztuki i samego jej źródła powracało zresztą niejednokrotnie w rozważaniach młodopolskich. Swoboda malowania obrazu, a także niedoprecyzowanie szczegółów, ani miejsca i czasu, w których rozgrywa się uwieczniona scena, nadają pracy wręcz mistycznego charakteru.
Po prawej stronie kompozycji znajduje się postać muzy - unoszącej się półpostaci kobiety, jak gdyby wyrwanej z jednego z obrazów artysty. Rysy jej twarzy pozostają niedookreślone. W podobny, dość enigmatyczny sposób Franciszek Żmurko przedstawił zapatrzonego w nią artystę, trzymającego w dłoni paletę. Zwrócenie postaci męskiej plecami do widza skutecznie utrudnia identyfikacje modela. Natomiast porównanie ujęcia z fotografiami z późnego okresu życia Franciszka Żmurki, pozwala wysunąć przypuszczenia,
że artysta pragnął przedstawić tu samego siebie. Uwagę zwraca przede wszystkim charakterystyczna szpiczasto zakończona broda, którą zwykł nosić.
Chociaż tworzenie portretów własnych, należy do mniej znanych obszarów działalności Franciszka Żmurki, wiadomo jest, że wykonał ich co najmniej kilka, wykorzystując różne techniki malarskie. Jednym z najbardziej znanych jest "Autoportret z paletą" z 1895 roku, przechowywany w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Ukazywanie samego siebie w różnych momentach życia, było z pewnością świetną okazją do eksperymentowania i pracy studyjnej, ale też pozwalało na głębszą refleksję - nad sztuką i upływającym czasem.
zapytaj o cenę

FRANCISZEK ŻMURKO

Portret Franciszka Żmurki, fot. J. Mieczykowski, [źródło: POLONA]

Portret Franciszka Żmurki, fot. J. Mieczykowski
[źródło: POLONA]

Franciszek Żmurko urodził się 18 lipca 1859 roku we Lwowie, zmarł 9 października 1910 roku w Warszawie.
Naukę malarstwa rozpoczął u Franciszka Tepy we Lwowie, dalej kontynuował ją w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. u Jana Matejki, a także w Wiedniu i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie studiował pod okiem Aleksandra Wagnera. Uczelnia nagrodziła go złotym medalem za zestaw prac i szkiców wykonanych pod okiem profesora. Franciszek Żmurko już jako student odnosił znaczące sukcesy, malował na zamówienie, wystawiał swoje prace w Europie. Przebywał na stypendium w Rzymie, odbył także podróż do Paryża. Od 1882 roku mieszkał w Warszawie.

Twórczość Franciszka Żmurki

Franciszek Żmurko jako akademik malował głównie sceny historyczne, religijne, mitologiczne i alegoryczne. Początkowo, pod wpływem Jana Matejki, sięgał głównie po tematykę odnoszącą się do historycznych wydarzeń. Już jako student Akademii monachijskiej zaczął orientować się na przedstawienia kobiet. Malował je w formie aktów, półaktów oraz studiów portretowych, tzw. kobiecych "główek". Główny temat często otaczał akademickim woalem sceny religijnej, biblijnej (np. obraz "Zuzanna i starcy", 1879, Muzeum Narodowe w Krakowie), mitologicznej czy orientalnej (np. "Mauretanka ostrząca jatagan", 1891, Muzeum Narodowe w Warszawie), niezwykle atrakcyjnej i pożądanej na przełomie XIX i XX wieku, ze względu na duże zainteresowanie Wschodem.
Z czasem artysta rezygnował stopniowo z akademickiego realizmu. Zaczął operować mocnymi, energicznymi pociągnięciami pędzla, dzięki czemu jego prace zyskały nieco impresjonistyczny rys.
Obrazy Franciszka Żmurki są pełne zmysłowości, erotyki i tajemniczości. Prace malarza cieszyły się dużą popularnością i uznaniem krytyków.

Franciszek Żmurko – wystawy i kolekcje

Franciszek Żmurko pokazywał swoje obrazy zarówno w Polsce, np. w Salonie Krywulta i warszawskiej Zachęcie, jak i na wystawach międzynarodowych m.in. w Paryżu i Londynie. Jego prace były pożądane nie tylko w kraju, ale także przez zagranicznych kolekcjonerów. Sprzedawał nawet w Ameryce – np. Chicago i San Francisco.

Obrazy Franciszka Żmurki znajdują się w kolekcjach prywatnych, stanowią także część zbiorów muzealnych, np. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz Lwowskiej Galerii Sztuki.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Franciszka Żmurki na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Franciszka Żmurki. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Franciszka Żmurki, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Franciszka Żmurki w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»