BERLEWI Henryk
Henryk Berlewi - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Henryka Berlewiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Henryka Berlewiego na aukcję [kontakt]
HENRYK BERLEWI
Henryk Berlewi urodził się w 1894 roku, zmarł w 1967 roku. Artysta jest uważany za jednego z prekursorów sztuki abstrakcyjnej w Polsce. Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1904-1909. Następnie naukę kontynuował w Antwerpii (1909-1910) i École des Beaux-Arts oraz École des Arts Decoratifs w Paryżu (1911-1912). Po powrocie do Warszawy w 1913 roku odbył jeszcze trzyletni kurs w tamtejszej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem Jana Kauzika.
W początkowym okresie twórczości artysta aktywnie działał w Wilner Trupe oraz Chaliastre. Henryk Berlewi utrzymywał także ożywione kontakty z żydowskimi środowiskami literackimi, m.in. współpracował z pismem "Albatros". Później przeprowadził się do Berlina, gdzie wystawiał wspólnie z Novembergruppe. Współpracował także z polskimi awangardzistami skupionymi w Grupie "Blok". Następnie w 1928 roku przeniósł się do Paryża, gdzie mieszkał do końca życia.
Malarstwo Henryka Berlewiego
Początkowo Henryk Berlewi nawiązywał w swojej sztuce do ekspresjonizmu i kultury żydowskiej. Następnie jego poszukiwania twórcze skierowały się w stronę futuryzmu i dadaizmu. W 1920 roku Henryk Berlewi uczestniczył w warszawskim wykładzie El Lissitzky’ego. Był to punkt zwrotny w jego karierze: artysta zdecydował się wtedy całkowicie poświęcić abstrakcji geometrycznej. W 1928 roku artysta na nowo odkrył malarstwo figuratywne, zrezygnował z abstrakcyjnej stylistyki na rzecz malarstwa portretowego. Po II wojnie światowej artysta tworzył malarstwo, które określał jako reintegrację przedmiotu. Do zagadnień mechanofaktury, którą traktował jako własną wersję op-artu, powrócił po 1957 roku.
Artysta tworzył również projekty scenografii i reklam.
Henryk Berlewi - kolekcje i zbiory
Dzieła Henryka Berlewiego znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, np. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy prywatnego Muzeum École de Paris Villa la Fleur.