SAJDAK Henryk

SAJDAK Henryk BIOGRAFIA

Kazimierz Dolny n/Wisłą (1974)

Technika:akwarela, karton
Wymiary:56 x 44 cm

Zobacz aktualną ofertę

HENRYK SAJDAK

Henryk Sajdak urodził się w 1905 roku, zmarł w 1995 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Naukę kontynuował w Paryżu.

Malarstwo Henryka Sajdaka

Henryk Sajdak tworzył głównie w technice akwareli, ale sięgał również po farby olejne. Artysta był związany z Krakowem, dlatego też malował głównie widoki tego miasta i jego architektury.
Drugim ważnym tematem sztuki Henryka Sajdaka był pejzaż, przede wszystkim tatrzański, który artysta studiował podczas swoich wycieczek krajoznawczych. W dorobku malarza pojawiły się również obrazy będące swoistymi pamiątkami czy notatkami z podróży po Polsce (Kazimierz Dolny, wybrzeże Bałtyku, Pieniny) i świecie (Francja, Włochy, Kanada).

Henryk Sajdak, Beskid Śląski – kapliczka

Henryk Sajdak, "Beskid Śląski – kapliczka", olej, płyta
[fot. Krakowski Dom Aukcyjny®]

Malarstwo Henryka Sajdaka charakteryzuje się zrównoważoną kompozycją oraz impresjonistycznym podejściem do pejzażu. Warto wspomnieć, że technika akwareli, którą się posługiwał malarz, wymaga szybkości i precyzji, gdyż nie można skorygować już raz położonej plamy barwnej. Prace artysty są dowodem na to, że był on wirtuozem tej techniki. Wykorzystywał kolor papieru dla zaznaczenia jasnych partii osiągając dzięki temu w pracach niebywałą lekkość.

Rodzaj wspomnianych wyżej pamiątek stanowi obraz olejny pt. "Beskid Śląski – kapliczka". Widoczne jest w nim impresjonistyczne podejście oraz punktowy sposób malowania, z pozostawionymi śladami narzędzia artysty. Praca ta przedstawia widok kapliczki w otoczeniu natury. Obraz ma swój niepowtarzalny, melancholijny nastrój. Dzięki punktowemu malowaniu powierzchnia dzieła wydaje się drgać, a znakomicie ujęte niuanse świetlne i barwne sprawiają, że widok jest bardziej realistyczny i pozwalają odtworzyć w myślach atmosferę malowanych przez Henryka Sajdaka miejsc.

Przyjmujemy obrazy Henryka Sajdaka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Henryka Sajdaka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Henryka Sajdaka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Henryka Sajdaka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY HENRYKA SAJDAKA