SAJDAK Henryk

SAJDAK Henryk
SAJDAK HenrykSAJDAK Henryk
Tytuł:Kwiaciarki na Krakowskim Rynku
Technika:akwarela, papier
Wymiary:26,8 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
51 x 43,7 cm (wymiary z oprawą)
sygn. l.d.: "H. Sajdak"
Sprzedane:IV Aukcja Dzieł Sztuki (16 VII 2020)
Cena wywoławcza:1300 zł
Cena uzyskana:2200 zł

HENRYK SAJDAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Henryk Sajdak urodził się w 1905 roku, zmarł w 1995 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Naukę kontynuował w Paryżu.

Tworzył głównie w technice akwareli ("Orka" 1967, "Barbakan i Brama Floriańska" 1975), ale sięgał również po farby olejne ("Tatry – Bukowina").
Artysta był związany z Krakowem, dlatego też malował głównie widoki tego miasta i jego architektury.
Drugim ważnym tematem sztuki Henryka Sajdaka był pejzaż, przede wszystkim tatrzański, który artysta studiował podczas swoich wycieczek krajoznawczych. W dorobku malarza pojawiły się również obrazy będące swoistymi pamiątkami czy notatkami z podróży po Polsce (Kazimierz Dolny, wybrzeże Bałtyku, Pieniny) i świecie (Francja, Włochy, Kanada).

Malarstwo Henryka Sajdaka charakteryzuje się zrównoważoną kompozycją oraz impresjonistycznym podejściem do pejzażu. Warto wspomnieć, że technika akwareli, którą się posługiwał malarz, wymaga szybkości i precyzji, gdyż nie można skorygować już raz położonej plamy barwnej. Prace artysty są dowodem na to, że był on wirtuozem tej techniki. Wykorzystywał kolor papieru dla zaznaczenia jasnych partii osiągając niebywałą lekkość prac.

Rodzaj wspomnianych wyżej pamiątek stanowią dwa obrazy olejne pt. „Francja Bretania - przydrożny krzyż” oraz „Beskid Śląski – kapliczka”. Widoczne jest w nich impresjonistyczne podejście oraz punktowy sposób malowania, z pozostawionymi śladami narzędzia artysty. Prace te poruszają podobną tematykę – widok kapliczki i przydrożnego krzyża w otoczeniu natury. Obrazy mają swój niepowtarzalny, melancholijny nastrój. Dzięki punktowemu malowaniu powierzchnia dzieł wydaje się drgać, a znakomicie ujęte niuansy świetlne i barwne sprawiają, że widoki są bardziej realistyczne i pozwalają odtworzyć w myślach atmosferę malowanych przez Henryka Sajdaka miejsc.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY