MALCZEWSKI Jacek BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Melodia (Portret Michaliny Janoszanki z faunami), 1906 |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 45,5 x 54 cm 69 x 76,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.g.: "Jacek Malczewski - 1906" Obraz był eksponowany na wystawie "Podszepty sztuki. Jacek Malczewski (1854-1929)" prezentowanej od marca do maja 2009 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest reprodukowany w katalogu Podszepty sztuki = Whispers of art : Jacek Malczewski 1854-1929, red. B. Leszczyńska-Cyganik, Kraków: Muzeum Narodowe, 2009, s. 156. Więcej o obrazie Jacka Malczewskiego w artykule na blogu [ZOBACZ]Michalina Janoszanka o prezentowanym obrazie: "Na Zwierzyńcu powstał mój drugi portret - bardzo ciekawy w wyrazie. W ręce miałam trzymać szczęście z koniczyny; za mną orkiestra satyrów grających na basach, piszczałkach i talerzach. Pamiętam, jak malował to tło: stałam obok i patrzyłam. Błyskawicznymi ruchami pędzla uderzał po całym obrazie: raz dotknął jakiejś głowy to znowu nogi u innej postaci tak, że naraz powstały wszystkie postaci." [Cyt. za: M. Janoszanka, Wielki Tercjarz. Moje wspomnienie o Jacku Malczewskim, Poznań 1936, s. 116.] | |