BUKOWSKI Jan

Jan Bukowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jana Bukowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Jana Bukowskiego na aukcję [kontakt]

BUKOWSKI Jan
BUKOWSKI JanBUKOWSKI Jan
Tytuł:Kościół Bożego Ciała w Krakowie
Technika:olej, tektura
Wymiary:40 x 28,5 cm
57,5 x 46,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "JAN BUKOWSKI"
Na odwrocie metka z opisem obrazu i fragment metki Związku Polskich Artystów Plastyków (?).
Sprzedane:XXV Aukcja Dzieł Sztuki (16 V 2023)
Cena wywoławcza:1400 zł
Cena uzyskana:3600 zł

JAN BUKOWSKI

Jan Bukowski

Fotografia portretowa Jana Bukowskiego (1918-1939) [źródło: NAC]

Jan Bukowski urodził się w 1873 roku w Barszczowicach, zmarł w 1943 roku. Był polskim malarzem i grafikiem. Uczęszczał do szkoły średniej w Krakowie i w Nowym Sączu. W latach 1893-1900 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1900 roku artysta otrzymał stypendium i wyjechał do Monachium, gdzie uczył się w szkole graficznej Neumanna i Wolfa oraz w zakładach przemysłu artystycznego. W 1901 roku założył w Krakowie z Janem Szczepkowskim i Włodzimierzem Tetmajerem Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego dla Kobiet.

Jan Bukowski był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, kierownikiem artystycznym w drukarni uniwersyteckiej w Krakowie, kierownikiem artystycznym fabryki witraży Żeleńskiego, współpracownikiem Komisji do Badania Zabytków Sztuki w Polsce, oraz profesorem w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie.

Twórczość Jana Bukowskiego

Działalność artystyczna Jana Bukowskiego skupiała się wokół malarstwa ściennego oraz grafiki książkowej. W pracach malarskich chętnie zestawiał ze sobą elementy figuralne z motywami roślinnymi.

Polichromie autorstwa Jana Bukowskiego można znaleźć m.in: w kaplicy św. Jana Nepomucena w kościele NMP w Krakowie, kaplicy przy klasztorze Reformatów w Kętach, kościele w Bolesławcu (koło Byczyny), kościele w Skrzyszowie pod Tarnowem, kościele parafialnym w Bochni i kościele św. Józefa w Krakowie.

Artysta tworzył ponadto grafikę użytkową, oprawy introligatorskie, kilimy, meble i projekty wnętrz.

Przyjmujemy obrazy Jana Bukowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Bukowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Bukowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jana Bukowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].