ADLER Jankiel Jakub

Jankiel Jakub Adler - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jankiela Jakuba Adlera. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Jankiela Jakuba Adlera na aukcję [kontakt]

JANKIEL JAKUB ADLER

Jankiel Jakub Adler urodził się w 1895, zmarł w 1949 roku. Edukację rozpoczął terminując w zakładzie grawerskim swojego wuja w Belgradzie. Naukę kontynuował u Gustava Wiethchtera w Kunstgewerbeschule w Barmen. Artysta dużo podróżował między polskimi, niemieckimi i francuskimi ośrodkami artystycznymi – mieszkał między innymi w Paryżu, Warszawie i Düsseldorfie, gdzie stykał się z różnymi tendencjami w sztuce.
W 1918 roku Jankiel Jakub Adler rozpoczął współpracę z działającym w Łodzi ugrupowaniem Jung Jidysz zrzeszającym młodych żydowskich artystów. W latach 20. związał się z lewicowym berlińskim magazynem "Die Aktion" promującym awangardową sztukę. Wystawiał także z niemieckimi "Das Junge Rheinland", "Gruppe Progressiver Künstler", "Novembergruppe" oraz "Dresdner Sezession".
Na początku lat 30. Jankiel Jakub Adler pracował jako wykładowca w Akademii Sztuki w Düsseldorfie. W 1933 roku artysta osiadł w Paryżu, z kolei w latach 1935–1936 przebywał w Polsce. W 1938 roku Jankiel Jakub Adler przeniósł się do Cagnes-sur-Mer. W 1940 roku wstąpił w szeregi formującej się we Francji armii polskiej. Po zdemobilizowaniu w Szkocji w 1941 roku ze względów zdrowotnych zamieszkał w Kirkcudbright, a następnie w 1943 roku osiedlił się w Londynie.

Malarstwo Jankiela Jakuba Adlera

Jankiel Jakub Adler zajmował się malarstwem, grafiką, ilustracją oraz krytyką artystyczną. Wykonywał także monumentalne dekoracje malarskie oraz scenografie filmowe dla wytwórni "Kinor" (w 1936 roku był kierownikiem artystycznym produkcji "Za grzech").
Wczesna twórczość Jankiela Jakuba Adlera, przypadająca na czasy współpracy z "Die Aktion" oraz "Jung Jidysz" i niemieckimi ugrupowaniami, była przesycona duchem ekspresjonizmu oraz symbolizmu płynących z inspiracji sztuką Marca Chagalla. Z czasem Jankiel Jakub Adler uległ fascynacji kubizmem reprezentowanym przez Pabla Picassa oraz abstrakcyjnym malarstwem Paula Klee. Na bazie tych doświadczeń artysta wytworzył swój własny styl, charakteryzujący się kubizującym uproszczeniem form, ekspresjonistyczną "dzikością" koloru oraz poważnym nastrojem.
W swoich pracach Jankiel Jakub Adler podejmował tematy związane z kulturą i historią Narodu Żydowskiego, malował również martwe natury i akty. Najczęściej wykorzystywał technikę olejną, niekiedy posługiwał się również gwaszem.

Jankiel Jakub Adler - wystawy

Obrazy autorstwa Jankiela Jakuba Adlera były prezentowane na wielu indywidualnych wystawach, m.in. w Łodzi (1918), Warszawie (1920, 1935), Wrocławiu (1931), Londynie (1946, 1948, 1951, 1954), Nowym Jorku (1948), Edynburgu (1954) i Wuppertalu (1955).

Prace Jankiela Jakuba Adlera znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jankiela Jakuba Adlera na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jankiela Jakuba Adlera.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jankiela Jakuba Adlera, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»