PESKÉ Jean (PESZKE Jan Mirosław)
Jean Peské - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Jeana Peské. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Jeana Peské na aukcję [kontakt]
JEAN (JAN MIROSŁAW) PESKÉ (PESZKE)
Jean Peské (Jan Mirosław Peszke) urodził się w 1870 roku w Gołcie w Ukrainie, zmarł w 1949 roku w Le Mans we Francji. Był synem Polaków, lekarza Jana Peszke oraz kresowej ziemianki Antoniny ze Znamierowskich. Na jego edukację artystyczną złożyła się nauka w kijowskiej Szkole Malarstwa Mikołaja Muraszki (1885), studia w Szkole Sztuk Pięknych w Odessie (1886-1889) oraz w Warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona (1890).
W 1891 roku, za namową Wojciecha Gersona, Jean Peské wyjechał do Paryża w celu kontynuacji nauki w Académie Julian pod kierunkiem Jeana-Paula Laurensa i Benjamina Constanta.
W 1892 roku porzucił akademię i rozpoczął samodzielną naukę studiując dzieła impresjonistów, prerafaelitów i artystów japońskich. Jean Peské pracował też w plenerze, początkowo pod kierunkiem Paula Signaca, którego poznał dzięki Gabrieli Zapolskiej. Słynna polska aktorka wprowadziła Jeana Peské w krąg ówczesnej awangardy postimpresjonistycznej, dzięki czemu utrzymywał liczne kontakty, do grona jego znajomych należał m.in. Henri de Toulouse-Lautrec, Paul Sérusier i Camille Pissarro.
Poza Paryżem Jean Peské pomieszkiwał też w Bormes na Lazurowym Wybrzeżu oraz w Le Mans w Pays de la Loire. Często wyjeżdżał na plenery malarskie w różne rejony Francji, w tym wielokrotnie do ulubionego Collioure w Langwedocji, gdzie w 1934 roku stworzył muzeum (obecnie Musée de Collioure Fonds Peské). Instytucja była swego rodzaju stałą filią Salonu Jesiennego. W latach 1928-1933 jeździł też do Genewy. Często gościł tam u francuskiego konsula M. Aime-Leroy, malując dla tamtejszych kolekcjonerów.
Jean Peské był członkiem Société du Salon d’Automne oraz Salon des Tuileries. Zmarł w 1949 roku po retrospektywie w Galerii Sainte Placide w Paryżu.
Malarstwo Jeana Peské
Jean Peské wypowiadał się w wielu technikach, tworzył obrazy olejne i akwarelowe, wykonywał pastele, rysunki tuszem, węglem, sangwiną i ołówkiem. Jego prace wzbudzały podziw krytyków. Uprawiał także grafikę: akwafortę, litografię oraz cynkografię.
Tematyka prac Jeana Peské obejmowała pejzaże, sceny rodzajowe, martwe natury, rzadziej portrety. Szczególnie upodobał sobie krajobrazy różnorodnych okolic Francji, w tym przedstawienia drzew, lasów i wybrzeży morskich. Jean Peské inspirował się twórczością nabistów i postimpresjonistów. W swoich pracach używał żywej kolorystyki oraz stosował wyrazisty kontur.
Jean Peské - wystawy i kolekcje
Dzieła Jeana Peské były pokazywane na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1892), Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie (1906), wielokrotnie na Salonie Niezależnych w Paryżu i Salonie Jesiennym w Paryżu, w galerii Durand-Ruel w Nowym Jorku (1923) czy The Goupil Gallery w Londynie (1927). Artysta brał też udział w oficjalnych wystawach sztuki francuskiej w Niemczech, Norwegii, USA, Kolumbii, Japonii i innych krajach.
Obrazy Jeana Peské znajdują się w wielu instytucjach kultury na całym świecie, m.in. w muzeum Villa La Fleur w Konstancinie-Jeziornie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Zwiastowania w Saint Tropez, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie.

Przyjmujemy obrazy Jeana Peské na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jeana Peské.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Peszke, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Jeana Peské w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].
