DUDA-GRACZ Jerzy

DUDA-GRACZ Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:

Autoportret

Technika:8 x 7 cm
54 x 23 cm (z oprawą)
Wymiary:olej, płyta
Uwagi:
Obraz posiada certyfikat wystawiony przez córkę artysty, Agatę Dudę-Gracz.

OPIS PRACY:
Temat autoportretu wielokrotnie przewijał się przez twórczość Jerzego Dudy-Gracza. Artysta podchodził do własnego wizerunku z charakterystyczną dla swojej sztuki ironią i groteską, włączał sam siebie do świata bohaterów "polskiej nierzeczywistości" ukazywanej w kolejnych obrazach.
Jerzy Duda-Gracz malował autoportrety w różnych przebraniach, poprzez które komentował sytuację społeczną, odpowiadał na składane mu zarzuty czy nawiązywał dialog z historią sztuki, nierzadko irytując przy tym nierozumiejącą tej intelektualnej gry publiczność.
Prezentowana w katalogu praca bliska jest słynnej kompozycji "Autoportret - Czapa" z 1981 roku (Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków), w której Jerzy Duda-Gracz ukazał siebie jako Sancho Pansę, z niemalże naciągniętą na oczy czapką, analogiczną do tej widocznej na oferowanym na aukcji obrazie.

Poza samym dziełem Jerzego Dudy-Gracza, warta uwagi jest również rama, do której to specjalnie artysta namalował swój autoportret, o czym świadczy chociażby kształt wykorzystanego podobrazia.
Rama nawiązuje swym kształtem do XIX-wiecznych mosiężnych zapinek góralskich zbliżonych kształtem do motywu parzenicy i wykorzystywanych jako ozdoby przez mieszkańców Podhala i fascynatów stylu zakopiańskiego.
Przykład tego typu zapinki znajduje się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie:


Zapinka góralska, Muzeum Narodowe w Krakowie Zapinka góralska, XIX wiek, Muzeum Narodowe w Krakowie
Źródło: Zbiory Cyfrowe MNK

zapytaj o cenę
x
«
»