FLISAK Jerzy
JERZY FLISAK - NOTA BIOGRAFICZNA
Jerzy Flisak urodził się w 1930, zmarł w 2008 roku. Do 1953 roku studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmował się ilustratorstwem, projektowaniem scenografii oraz plakatów, które przyniosły mu największą sławę. Plakaty Flisaka sprawiają wrażenie niedbałych, wręcz siermiężnych, jednakże był to zamierzony zabieg, który w połączeniu z błyskotliwym poczuciem humoru artysty nadawał jego pracom niezwykły klimat. Flisak stworzył plakaty do do wielu filmów, m. in. „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”, „Rzymskie wakacje”, „Gość z zaświatów” czy „Papierowy księżyc”.
Jako ilustrator zadebiutował dzięki konkursowi czasopisma satyrycznego „Szpilki” w 1950 roku. Od tego czasu współpracował z magazynami „Polityka”, „Świat”, „Kultura”, „Polska” oraz „Przegląd Kulturalny”. Przez kilka lat pełnił funkcję redaktora graficznego we wspomnianych już „Szpilkach”. Bardzo długo pracował jako scenograf i animator dla Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Brał udział w tworzeniu produkcji „Wyprawa do lasu” (1976), „Imieniny cioci” (1977), „Myszka i kot” (1981), „Koncert świerszcza” (1980).
O niepowtarzalności stylu Flisaka świadczy jego brak przywiązania do jednej techniki artystycznej. Wykorzystywał techniki malarskie, fotograficzne, wycinanki, a czasami łączył wszystkie te media w jedno lub wręcz przeciwnie, ograniczał zastosowane środki do minimum.
Za swoją działalność artystyczną Jerzy Flisak był nagradzany przez Ministra Kultury i Sztuki, Prezesa Rady Ministrów i Muzeum Karykatury. Jego twórczość docenił także nowojorski Art Directors Club, który w 1962 przyznał mu nagrodę za plakat do filmu „Najemny morderca”.