KAŁUCKI Jerzy

Jerzy Kałucki - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jerzego Kałuckiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Jerzego Kałuckiego na aukcję [kontakt]

JERZY KAŁUCKI

Jerzy Kałucki urodził się w 1931 roku we Lwowie, zmarł w 2022 roku w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Zygmunta Radnickiego i Andrzeja Stopki. Dyplom w zakresie malarstwa i scenografii uzyskał w 1957 roku. Od 1976 roku jest członkiem reaktywowanej Grupy Krakowskiej. W latach 1981-2003 prowadził pracownię malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Twórczość Jerzego Kałuckiego

Jerzy Kałucki zajmował się malarstwem, rysunkiem i tworzeniem instalacji przestrzennych. W swoich pracach artysta tworzył kompozycje z uproszczonych figur geometrycznych. Motywy, które często powtarzają się w jego pracach to łuk, wycinek koła, linia prosta i fragment barwnej płaszczyzny wyraźnie odcinający się od reszty kompozycji.

W latach 60. artysta był krótko zafascynowany malarstwem materii, jednak od lat 70. tworzył minimalistyczne instalacje, które budował za pomocą ascetycznych środków wyrazu i abstrakcyjnych form geometrycznych.

Artysta w swoich pracach malarskich stosował zabiegi o konceptualistycznym charakterze, które w połączeniu z zainteresowaniem relacjami pomiędzy ukazanymi elementami, barwą oraz światłem, wpływają na interesujące rozwiązania formalne. Jerzy Kałucki w swojej twórczości odwoływał się do tradycji malarskiej zapoczątkowanej przez Kazimierza Malewicza, zaś jego sztuka bywa określana jako konstruktywizm filozoficzny.

Był twórcą wielu dekoracji dla produkcji teatralnych i telewizyjnych (m.in. Teatru Telewizji, Teatru Śląskiego w Katowicach, Starego Teatru w Krakowie i innych).

Jerzy Kałucki - wystawy, kolekcje i wyróżnienia

Jako malarz zadebiutował na III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (1959). Artysta prezentował swoje obrazy m.in. w Galerii Krzysztofory w Krakowie (1970), Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie (2006), BWA w Katowicach (2007), Galerii Zderzak w Krakowie (2010) i Galerii Starmach w Krakowie (2013).

Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Chełmie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Museum of Modern Art, Sammlung Jurgen Blum, Hunfeld, Galerie Hoffmann oraz Grobelheimer-Muhle.

W 2005 roku artysta został laureatem prestiżowej Nagrody im. Jana Cybisa.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jerzego Kałuckiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jerzego Kałuckiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jerzego Kałuckiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jerzego Kałuckiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»