KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy (1939) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 55 x 79,5 cm 74 x 99 cm (z oprawą) |
Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1939"
Więcej o obrazie Jerzego Kossaka w przekrojowym artykule na blogu [ZOBACZ]OPIS PRACY: Jerzy Kossak chętnie podejmował w swojej twórczości tematykę napoleońską. Dużą popularnością cieszyły się prace takie jak oferowana w katalogu XXXVIII Aukcji Dzieł Sztuki "Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy" z 1939 roku, ukazująca dramatyzm odwrotu zwyciężonej Wielkiej Armii. Wśród chłodu i śnieżnej zawieruchy Napoleonowi majaczy w oddali obraz otoczonej blaskiem głowy Sfinksa, przypominającego o klęsce kampanii egipskiej w 1801 roku. Mistrzowskie zastosowanie miękkiego, rozmytego konturu, trafne oddanie światłocienia i ożywionej fioletem gamy barwnej daje tu niepowtarzalny efekt mglistego, zimowego pustkowia. | |