Odpoczynek ułanów (1928)

Technika:olej, płótno
Wymiary:76 x 66 cm
93 x 82 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1928"

Więcej o obrazie Jerzego Kossaka w przekrojowym artykule na blogu [ZOBACZ]

"Odpoczynek ułanów" z 1928 roku to obraz Jerzego Kossaka zdecydowanie warty uwagi. Dzieło zostało namalowane techniką olejną na płótnie – to uważane za jedno ze szlachetniejszych podłoże malarskie stosunkowo nieczęsto było wykorzystywane przez artystę. Praca pochodzi z najbardziej cenionego w dorobku malarza okresu (lata 20.) i ukazuje w sposób rodzajowy żołnierzy w zimowym krajobrazie, oddając surowość przyrody oraz warunków, ale także pokazując przy tym wytrzymałość ułanów, ich hart ducha i obojętność na trud wędrówki. Jednocześnie powraca tu ulubiony motyw koni, w malowaniu których Kossakowie byli mistrzami - Jerzy, podobnie jak jego przodkowie, był zdolnym animalistą, a jego przedstawienia koni odznaczają się niezwykłą wiernością i trafnością. W oferowanej pracy malarz doskonale uchwycił zachowanie posilających się sianem zwierząt, zadbał nawet u uchwycenie niuansu, jakim jest machnięcie ogonem siwka.