MAKAREWICZ Jerzy
Jerzy Makarewicz - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Jerzego Makarewicza. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Jerzego Makarewicza na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Wawel - Kurza Stopka (1923) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 70 x 50 cm 84 x 64 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "KURZA STOPKA | Jerzy Makarewicz | 923" |
Sprzedane: | XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki (7 XII 2023) |
Cena wywoławcza: | 2400 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
JERZY MAKAREWICZ
Jerzy Makarewicz urodził się w 1907 roku w Wiedniu, zmarł w 1944 roku w Krakowie. Był synem malarza Juliusza Makarewicza. W 1929 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1930 roku został relegowany z uczelni, w efekcie poparcia krytyki krakowskiego środowiska artystycznego autorstwa Stanisława Szukalskiego. Następnie rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Po zakończeniu edukacji powrócił do Krakowa i pobierał lekcje u Fryderyka Pautscha.
W trakcie trwania drugiej wojny światowej w 1943 roku artysta został aresztowany i uwięziony. W 1944 roku został zamordowany na terenie obozu koncentracyjnego w Płaszowie.
Malarstwo Jerzego Makarewicza
Jerzy Makarewicz w swoim malarstwie podejmował tematykę związaną m.in. z pejzażem, martwą naturą oraz portretem. Dla tego twórcy niezwykle istotne były zagadnienia kolorystyczne. Artysta chętnie przedstawiał wiejskie krajobrazy, widoki Krakowa i kwiatowe kompozycje.
Jerzy Makarewicz zajmował się także malarstwem monumentalnym (polichromie w kościele w Sulisławicach i Słocinie, obrazy w domu ludowym w Mszanie Dolnej).
Jerzy Makarewicz - wystawy i zbiory
Jerzy Makarewicz nie prezentował swoich prac na wystawach. Jego obrazy były jednak później eksponowane w 1945 i 1965 roku w Krakowie. W 1973 roku w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych miała miejsce wystawa monograficzna prac artysty .
Przyjmujemy obrazy Jerzego Makarewicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jerzego Makarewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jerzego Makarewicza, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Jerzego Makarewicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].