MAKAREWICZ Jerzy

Jerzy Makarewicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jerzego Makarewicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Jerzego Makarewicza na aukcję [kontakt]

MAKAREWICZ Jerzy
MAKAREWICZ JerzyMAKAREWICZ JerzyMAKAREWICZ Jerzy
Tytuł:Wawel - Kurza Stopka (1923)
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 50 cm
84 x 64 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "KURZA STOPKA | Jerzy Makarewicz | 923"
Sprzedane:XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki (7 XII 2023)
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:2600 zł

JERZY MAKAREWICZ

Jerzy Makarewicz urodził się w 1907 roku w Wiedniu, zmarł w 1944 roku w Krakowie. Był synem malarza Juliusza Makarewicza. W 1929 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1930 roku został relegowany z uczelni, w efekcie poparcia krytyki krakowskiego środowiska artystycznego autorstwa Stanisława Szukalskiego. Następnie rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Po zakończeniu edukacji powrócił do Krakowa i pobierał lekcje u Fryderyka Pautscha.

W trakcie trwania drugiej wojny światowej w 1943 roku artysta został aresztowany i uwięziony. W 1944 roku został zamordowany na terenie obozu koncentracyjnego w Płaszowie.

Malarstwo Jerzego Makarewicza

Jerzy Makarewicz w swoim malarstwie podejmował tematykę związaną m.in. z pejzażem, martwą naturą oraz portretem. Dla tego twórcy niezwykle istotne były zagadnienia kolorystyczne. Artysta chętnie przedstawiał wiejskie krajobrazy, widoki Krakowa i kwiatowe kompozycje.

Jerzy Makarewicz zajmował się także malarstwem monumentalnym (polichromie w kościele w Sulisławicach i Słocinie, obrazy w domu ludowym w Mszanie Dolnej).

Jerzy Makarewicz - wystawy i zbiory

Jerzy Makarewicz nie prezentował swoich prac na wystawach. Jego obrazy były jednak później eksponowane w 1945 i 1965 roku w Krakowie. W 1973 roku w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych miała miejsce wystawa monograficzna prac artysty .

Przyjmujemy obrazy Jerzego Makarewicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jerzego Makarewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jerzego Makarewicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jerzego Makarewicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].