MRÓZ Jerzy

MRÓZ Jerzy
MRÓZ JerzyMRÓZ JerzyMRÓZ Jerzy
Tytuł:Droga
Technika:olej, płótno
Wymiary:34,7 x 50 cm
45,5 x 60,2 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "JERZY T. MRÓZ"
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:3000 zł
Cena uzyskana:3000 zł

JERZY TADEUSZ MRÓZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Jerzy Tadeusz Mróz urodził się w 1946 roku w Łodzi, zmarł tamże w 2010 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1970 roku uzyskał dyplom w pracowni Mariana Jaeschkego.

Artysta zajmował się malarstwem olejnym i akwarelowym, uprawiał także rysunek. Jego prace są znakomite pod względem warsztatowym, malarz operował w nich przede wszystkim zimną, wysublimowaną paletą barw rozświetloną ewentualnie cieplejszym akcentem.
W swojej twórczości Jerzy Tadeusz Mróz najczęściej podejmował temat pejzażu, nie malował jednak konkretnych widoków, a raczej fantastyczne krajobrazy "wewnętrzne" wyrażające emocje i myśli autora. W melancholijnych, skłaniających do kontemplacji obrazach artysty zwykle panuje cisza oraz pesymistyczna pustka. Mimo tej raczej smutnej nastrojowości prac malarza, cieszą się one zainteresowaniem wśród publiczności, głównie ze względu na ich emocjonalny przekaz, tajemniczość oraz wspomnianą jakość warsztatową.

Jerzy Tadeusz Mróz wystawiał swoje prace na licznych ekspozycjach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Niemczech czy Szwecji.
Malarz otrzymał wiele nagród, np. Medal Okręgu Łódzkiego ZPAP (1971) czy Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na VII Złotym Gronie w Zielonej Górze (1975). Był również laureatem Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki (1978).

Od 2000 roku artysta prowadził autorską galerię w Łodzi – Galeria Jerzy Mróz, w której organizował wystawy oraz wydarzenia kulturalne.