VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)

Data aukcji: 2021-04-14

Krakowski Dom Aukcyjny

VIII Aukcja Dzieł Sztuki

14 kwietnia (środa) 2021 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Aukcja odbędzie się bez udziału publiczności na sali


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14

29 III-14 IV 2021 godz. 10-18

RegulaminZaloguj i złóż zlecenie aukcyjne

zaloguj sięArkusz zlecenia aukcyjnego


Licytacja live na portalu  

 

Obiekty oferowane na aukcji: 94
AUGUSTYNOWICZ Aleksander
AUGUSTYNOWICZ AleksanderAUGUSTYNOWICZ AleksanderAUGUSTYNOWICZ Aleksander
LOT 1
ID: 008001

AUGUSTYNOWICZ Aleksander BIOGRAFIA

Tytuł:Prządka (1928)
Technika:akwarela, karton
Wymiary:74,5 x 54,5 cm
90 x 70 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Augustynowicz"
Cena wywoławcza:14000 zł
Cena uzyskana:14000 zł
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 2
ID: 008002

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Dachy Krakowa z widokiem na Wawel (1920)
Technika:gwasz, tektura
Wymiary:25,1 x 35,8 cm
30,4 x 41,3 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1920"
Cena wywoławcza:2500 zł
Cena uzyskana:15500 zł
WYCZÓŁKOWSKI Leon
WYCZÓŁKOWSKI LeonWYCZÓŁKOWSKI LeonWYCZÓŁKOWSKI Leon
LOT 3
ID: 008003

WYCZÓŁKOWSKI Leon BIOGRAFIA

Tytuł:Anemony (1909)
Technika:pastel, papier tapetowy
Wymiary:73 x 62 cm
93 x 83 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "LWyczół | 909"
Na odwrocie opinia dra Kazimierza Buczkowskiego oraz prof. Feliksa Kopery.
W podłożu malarskim w siedmiu miejscach widoczne otwory po przebiciu gwoździami.

OPIS PRACY:
W dorobku artystycznym Leona Wyczółkowskiego odnaleźć można wiele dekoracyjnych martwych natur, w których najczęściej rolę głównego bohatera odgrywają bukiety kwiatów – zwykle róż lub właśnie anemonów. Większość tego typu kompozycji powstała w latach 1903-1911, kiedy to w twórczości malarza najsilniej dochodziły do głosu wpływy sztuki dalekowschodniej.
Zespolone w jedną całość echa secesji i sztuki japońskiej, a przy tym eksperymentalne wykorzystanie papieru tapetowego jako podłoża, nadały pracy ciekawy wyraz formalny oraz znakomite walory estetyczne.

Więcej o obrazie Leona Wyczółkowskiego w artykule na podstronie [ZOBACZ]PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:100000 - 150000 zł
WYCZÓŁKOWSKI Leon
WYCZÓŁKOWSKI LeonWYCZÓŁKOWSKI LeonWYCZÓŁKOWSKI Leon
LOT 4
ID: 008004

WYCZÓŁKOWSKI Leon BIOGRAFIA

Tytuł:Stary świerk
Technika:tusz, papier
Wymiary:48 x 32,5 cm (wymiary w świetle passe-partout)
71,5 x 54,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z wystawy "Leon Wyczółkowski (1852-1936). Wystawa pośmiertna" zorganizowanej w czerwcu 1937 roku.
Praca została wymieniona na pozycji nr 7 w wykazie dzieł opublikowanym w katalogu "Leon Wyczółkowski (1852-1936). Wystawa pośmiertna", Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, czerwiec 1937, s. 19.

OPIS PRACY:
Leon Wyczółkowski był artystą bardzo wrażliwym na piękno ojczystej natury. W swoich licznych rysunkach oraz tekach graficznych często ukazywał realistyczne widoki polskich lasów, m.in. z okolic Rogalina, Gościeradza czy Białowieży, a głównymi bohaterami kompozycji czynił zwykle stare drzewa o imponujących rozmiarach. W pracach tego typu artysta w sposób mistrzowski posługiwał się światłocieniem, wydobywając w monochromatycznych przedstawieniach kształty pni i blaski światła widoczne na gałęziach.
Prezentowana praca „Stary świerk” wpisuje się formalnie w charakterystykę poświęconych lasom rysunków Leona Wyczółkowskiego, których najwięcej powstało w latach 20. i 30. XX wieku. Za tytułowym, ukazanym na pierwszym planie świerkiem rozciąga się widok pełnego słońca lasu. W dziele zachwyca drobiazgowe, a przy tym dekoracyjne ujęcie sprężystych gałęzi drzew. Wyczuwalny jest również podziw artysty dla witalnej siły natury oraz swoisty kult ojczystego krajobrazu.

Tak o twórczości Leona Wyczółkowskiego pisał dr Tadeusz Seweryn: "Ten kult piękna ojczystego wpajał w dwa pokolenia, jako profesor [...]. Budził entuzjazm do uroku form i barw otaczającego nas świata, uczył oczy nasze radości pogodnej, darzył miłością i szacunkiem wszelki trud artystycznych poszukiwań." Cyt. za: T. Seweryn, "Leon Wyczółkowski (1852-1936). Wystawa pośmiertna", Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, czerwiec 1937, s. 17-18.
Cena wywoławcza:18000 zł
Cena uzyskana:19000 zł
WYCZÓŁKOWSKI Leon
WYCZÓŁKOWSKI LeonWYCZÓŁKOWSKI LeonWYCZÓŁKOWSKI Leon
LOT 5
ID: 008005

WYCZÓŁKOWSKI Leon BIOGRAFIA

Tytuł:Nagrobki królewskie w Kaplicy Zygmuntowskiej (1914)
Technika:litografia barwna, papier
Wymiary:62 x 42 cm (w świetle passe-partout)
84,5 x 62,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany na płycie śr.d.: "LWyczół"

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:3000 - 4000 zł
AXENTOWICZ Teodor
AXENTOWICZ TeodorAXENTOWICZ TeodorAXENTOWICZ Teodor
LOT 6
ID: 008006

AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Portret kobiety - tęsknota
Technika:pastel, ołówek, akwarela, papier
Wymiary:71,5 x 53,6 cm
89,5 x 72 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.śr.: "T. axentowicz"
Widoczne jest przetarganie papieru przy prawej krawędzi pracy. W lewym dolnym rogu zauważalne jest lekkie sfalowanie podłoża.

OPIS PRACY:
Oferowany na VIII Aukcji Dzieł Sztuki obraz Teodora Axentowicza wpisuje się w dominujący w twórczości tego artysty nurt malarstwa portretowego, w którym przeważały pastelowe wizerunki pięknych kobiet. Prezentowana praca jest jednak pod wieloma względami wyjątkowa, gdyż nie stanowi ona ani portretu reprezentacyjnego, ani też zmysłowego, pełnego powabu kobiecego wizerunku. "Portret kobiety - tęsknota" postrzegać należy raczej jako psychologiczny obraz błądzącej myślami młodej kobiety ogarniętej pewną emocją.
Ciekawym, a przy tym zagadkowym elementem obrazu jest jego tło, z którego wyłania się wizja - groteskowa, nieco zdeformowana twarz o przymkniętych oczach i otwartych ustach. Jak należy ją rozumieć? Choć w pierwszym momencie budzi ona nawet skojarzenia z Zefirem Botticellego czy, bliżej, z tajemniczą postacią z innej pastelowej pracy Teodora Axentowicza - "Portretu dziewczyny", z ok. 1910 roku ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, tutaj wydaje się ona być unaocznionym stanem ducha sportretowanej kobiety. Nieobecny, skierowany poza pole obrazowe wzrok błyszczących oczu rudowłosej, jej poważna twarz i silnie zaciśnięta na fałdzie szafirowego materiału dłoń sugeruje, że uczuciem tym może być właśnie przeszywająca tęsknota.
Poza samą warstwą znaczeniowo-treściową, warto przyjrzeć się formalnym aspektom obrazu Teodora Axentowicza. By osiągnąć mistrzowski efekt artysta poza pastelami posłużył się dodatkowo ołówkiem – dla precyzyjnego oddania szczegółów twarzy oraz akwarelą – dla uzyskania głębi kolorystycznej pewnych fragmentów i delikatniejszego zarysowania struktury tła. Ekspresyjny, nerwowy wręcz sposób prowadzenia pastelu, a jednocześnie lekkość i wirtuozeria kreski czynią omawianą pracę obrazem o wyjątkowych walorach artystycznych.
Sumą opisanych wyżej elementów kompozycyjnych, treściowych i formalnych jest dzieło zachwycające, będące cennym świadectwem secesyjno-emocjonalnej sztuki polskiej około roku 1900.
Cena wywoławcza:30000 zł
Cena uzyskana:53000 zł
WEISS Wojciech
WEISS WojciechWEISS WojciechWEISS Wojciech
LOT 7
ID: 008007

WEISS Wojciech BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z kwiatami na tle okna
Technika:olej, płótno naciągnięte na tekturę
Wymiary:64,5 x 47 cm
80 x 63 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "WWeiss"

OPIS PRACY:
Obraz Wojciecha Weissa przedstawia usytuowaną na stole przykrytym błękitnym obrusem tytułową martwą naturę – bukiet różnobarwnych kwiatów ułożony w fajansowym imbryku oraz białą filiżankę ze spodkiem. W tle rozciąga się widok na pejzaż z rozłożystym drzewem i rysującymi się w oddali wzgórzami.
Praca namalowana została przez artystę najprawdopodobniej na tarasie na parterze jego domu w Kalwarii Zebrzydowskiej, o czym świadczy ujęty po prawej tynkowany filar oraz charakterystyczne kobaltowe barierki. W obrazie warto zwrócić uwagę na trafne rozwiązania kolorystyczne i harmonię barw – w kompozycji współgrają ze sobą równomiernie rozłożone plamy odcieni niebieskiego (obrus, ucho imbryka, barierki, wzgórza), różu (kwiaty i dekoracja imbryka) oraz oranżu (kwiaty, kotara i poręcz barierki).
Energiczny sposób prowadzenia pędzla, malarskość przedstawienia, temat łączący pejzaż oraz martwą naturę, a także wykorzystanie nasyconej gamy barwnej i ogromna rola koloru w kompozycji pozwalają datować prezentowany obraz Wojciecha Weissa na lata 20. lub 30. XX wieku.
Cena wywoławcza:19500 zł
Cena uzyskana:25500 zł
Autor nieznany
Autor nieznanyAutor nieznanyAutor nieznany
LOT 8
ID: 008008

Autor nieznany BIOGRAFIA

Tytuł:Herkules i Omfale wg Bartholomeusa Sprangera
Technika:olej, deska bukowa
Wymiary:34 x 23,2 cm
Uwagi:Widoczne krakelury oraz pojedyncze niewielkie odpryski farby.

OPIS PRACY:
Bartholomeus Spranger (1546-1611) był niderlandzkim malarzem manierystą, przez wiele lat związanym z dworem praskim cesarza Rudolfa II Habsburga. Artysta ten wielokrotnie podejmował w swojej twórczości erotyczne tematy mitologiczne. Było to w tym okresie zjawisko bardzo popularne, gdyż literatura i mitologia traktowana jako źródło inspiracji poniekąd legitymizowała raczej nieakceptowalne w innych przypadkach zmysłowe akty czy sceny erotyczne ukazywane w sztukach plastycznych.
W swojej twórczości Bartholomeus Spranger kilkukrotnie podejmował zaczerpnięty z mitologii temat romansu Herkulesa i Omfale. Motyw ten pojawiał się w jego rysunkach (jeden zachowany w Galerii Uffizi we Florencji, inny w kolekcji Galerii Narodowej w Pradze) oraz na obrazach, np. w bliskiej kompozycyjnie rysunkowi z florenckiej galerii pracy olejnej na blasze miedzianej ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

Według mitologii królowa Lidii Omfale kupiła Herkulesa na targu niewolników, co miało być przepowiedzianą przez Pytię formą kary dla herosa za popełnione w szale morderstwo Ifitiosa. Herkules na dworze Omfale miał odpowiadać za czynności zwyczajowo wykonywane przez kobiety. Wkrótce królową i herosa połączyło ogniste uczucie, którego owocem był ich syn – Lamos.

Oferowany na aukcji obraz został namalowany przez nieokreślonego artystę zachodnioeuropejskiego prawdopodobnie w XVII wieku. Malarz wykonując swoje dzieło korzystał z konkretnego wzorca - grafiki Antona Eisenhoita "Herkules i Omfale" wykonanej w 1590 roku znowuż według wspomnianego rysunku Bartholomeusa Sprangera z ok. 1585 roku, obecnie znajdującego się w zbiorach Galerii Uffizi.
Praca powtarza mistrzowską kompozycję Sprangera, w której artysta unikając dosłowności oddał erotyczny charakter sceny pobudzając wyobraźnie widza – warto tu zwrócić uwagę na falliczne umiejscowienie kądzieli, lubieżne umieszczenie stopy Herkulesa między nogami Omfale czy odwrócenie postaci królowej w kierunku mężczyzny, tak, by tylko on mógł podziwiać jej wdzięki. Dodatkowej, zmysłowej jakości nadaje dziełu wspomniane w micie odwrócenie ról – muskularny Herkules odziany jest tu w damskie szaty i biżuterię, w dłoniach zaś trzyma narzędzia tkackie, Omfale natomiast została ukazana w dominującej pozie z atrybutami herosa – lwią skórą oraz maczugą.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:7000 - 15000 zł
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 9
ID: 008009

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Zimowa melancholia
Technika:olej, sklejka
Wymiary:35,2 x 49,8 cm
49 x 63 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.g.: "Wlastimil Hofman"
Cena wywoławcza:27000 zł
Cena uzyskana:42000 zł
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 10
ID: 008010

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Wygnanka - w daleką drogę (1939)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:58,2 x 88,5 cm
77 x 108 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.śr. (na wiośle): "R.P. 1939 | Wlastimil Hofman"
Opisany na odwrocie: "Wygnanka | "W daleką drogę""

OPIS PRACY:
Nie bez powodu za jednego z najwierniejszych kontynuatorów symbolistycznej sztuki Jacka Malczewskiego uważany jest właśnie Wlastimil Hofman. W obrazach artysta ujmował swoją wiarę, myśli, przeżycia i uczucia, dlatego też analiza jego prac nierzadko stanowi niezastąpione dopełnienie prawdziwego poznania sylwetki malarza oraz niełatwego życiorysu. Prezentowany obraz odnosi się do konkretnych wydarzeń z historii Wlastimila i Ady Hofmanów, jest też jednym z pierwszych dzieł, które otwierają nowy, związany z wojenną tułaczką etap w twórczości malarza. W 1939 roku, kiedy hitlerowcy zaatakowali Czechosłowację, artysta brał udział w pomocy czeskim uchodźcom. W związku z tym po wkroczeniu Niemiec do Polski Hofmanowie byli narażeni na niebezpieczeństwo. 3 września wyruszyli więc w podróż, która – jak się później okazało – miała trwać niemalże nieustannie aż do roku 1946.
Tytuł „Wygnanka - w daleką drogę” został nadany dziełu przez samego autora. Obraz stanowi alegorię podróży czekającej świadomych konieczności ucieczki Hofmanów. Jednocześnie może on być interpretowany jako wyraz strachu i żałoby. Po lewej stronie kompozycji ukazana została tytułowa wygnanka – Czeszka i żona malarza – Ada Hofman. Artysta przedstawił ją w czarnej bluzce kontrastującej z jej smutną, bladą twarzą. Obok kobiety znajduje się personifikacja podróży - postać półnagiego młodzieńca opierającego dłonie na wiośle. Sylwetki bohaterów namalowane zostały na tle plaży i lekko wzburzonego morza, po którym płynie statek. Wlastimil Hofman malując obraz w 1939 roku nie wiedział jeszcze jaka tułaczka czeka go w najbliższych latach i ta niepewność oraz niepokój zostały ujęte w obrazie poprzez zastosowanie nastrojowej, ciemnej i wąskiej palety barwnej, przedstawienie spienionych fal i zachmurzonego nieba oraz ukazanie alegorii podróży o bezpośrednim, nie znającym sprzeciwu i budzącym strach widza spojrzeniu. Dodatkowo żałobny strój zmuszonej do ucieczki "wygnanki" stanowi symbol cierpienia po śmierci poległych w wyniku ataku niemieckiego Czechów.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:70000 - 90000 zł
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 11
ID: 008011

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Odpoczynek wędrowca (Autoportret) (lata 50.)
Technika:olej, płyta
Wymiary:71,5 x 52 cm
80 x 59,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d. "Wlastimil | Hofman"
Estymacja:30000 - 40000 zł
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 12
ID: 008012

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Chrystus Frasobliwy (1966)
Technika:olej, płyta
Wymiary:71,2 x 50,8 cm
80 x 59,6 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.śr.: "Wlastimil Hofman | 24/XII 1966"
Na odwrocie opisany przez artystę fragmentem poematu Cypriana Kamila Norwida "Promethidion".
Estymacja:25000 - 40000 zł
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 13
ID: 008013

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Wiosna (portret dziewczynki w wianku) (1923)
Technika:olej, tektura
Wymiary:30,4 x 45,2 cm
44 x 58,4 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofman 1923"

OPIS PRACY:
Lata 20. to czas, w którym Wlastimil Hofman malował liryczne, pełne treści symbolicznych obrazy, zwykle portrety i wizerunki postaci alegorycznych. Prace z tego okresu są również obiektami najbardziej poszukiwanymi na rynku przez kolekcjonerów sztuki Wlastimila Hofmana.
Sportretowana na niniejszym obrazie dziewczynka nosi na głowie wieniec laurowy, który, choć w pierwszym momencie kojarzy się ze znakiem zwycięstwa i sławy, jest również symbolem poetów oraz natchnienia poetyckiego. Drugie ze znaczeń bardziej wpisuje się w charakterystykę twórczości Wlastimila Hofmana, który wielokrotnie podejmował temat muz stanowiących uosobienie energii twórczej i właśnie natchnienia – zarówno poetyckiego, jak i malarskiego.
Dziecko ukazane zostało na tle budzącej się do życia roślinności, co również otwiera możliwości interpretacyjne idące w kierunku utożsamienia dziewczynki w wianku (obrazu młodości i natury) z personifikacją nadchodzącej wiosny.
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:27000 zł
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
RYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA BronisławaRYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 14
ID: 008014

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Tytuł:Przed dworkiem
Technika:olej, tektura
Wymiary:12 x 18 cm
30,7 x 35,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA."
Na odwrocie opinia dra Stanisława Dąbrowskiego.
Cena wywoławcza:3000 zł
Cena uzyskana:8200 zł
WINTEROWSKI Leonard
WINTEROWSKI LeonardWINTEROWSKI LeonardWINTEROWSKI Leonard
LOT 15
ID: 008015

WINTEROWSKI Leonard BIOGRAFIA

Tytuł:Portret chłopca (1896)
Technika:50,5 x 33,5 cm
65 x 48,5 cm (wymiary z oprawą)
Wymiary:olej, płótno
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "LWinterowski 1896"
Widoczne krakelury i pojedyncze, niewielkie uszkodzenia w płótnie. Na narożach rozrzedzenie splotu płótna i ubytki farby.
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:17500 zł
BROŻEK Maksymilian
BROŻEK MaksymilianBROŻEK MaksymilianBROŻEK Maksymilian
LOT 16
ID: 008016

BROŻEK Maksymilian BIOGRAFIA

Tytuł:Drzewa w jesieni
Technika:olej, tektura
Wymiary:37 x 29 cm
47 x 38,2 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "MBrożek."
Opisany na odwrocie.
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:2400 zł
BROŻEK Maksymilian
BROŻEK MaksymilianBROŻEK MaksymilianBROŻEK Maksymilian
LOT 17
ID: 008017

BROŻEK Maksymilian BIOGRAFIA

Tytuł:Jesień w ogrodzie (1971)
Technika:olej, płyta
Wymiary:80,5 x 61 cm
90,7 x 70,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "MBrożek. | 1971."
Opisany na odwrocie.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:7000 - 9000 zł
KRZYŻAK Mieczysław
KRZYŻAK MieczysławKRZYŻAK MieczysławKRZYŻAK Mieczysław
LOT 18
ID: 008018

KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:Kulig
Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 70 cm
63 x 82,7 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:7800 zł
KRZYŻAK Mieczysław
KRZYŻAK MieczysławKRZYŻAK MieczysławKRZYŻAK Mieczysław
LOT 19
ID: 008019

KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:Napad wilków
Technika:50 x 89,5 cm
67 x 108 cm (wymiary z oprawą)
Wymiary:olej, płótno
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
Cena wywoławcza:4500 zł
Cena uzyskana:8000 zł
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 20
ID: 008020

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Powrót spod Moskwy (1942)
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
49 x 64 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1942"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu.
Cena wywoławcza:10000 zł
Cena uzyskana:22000 zł
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 21
ID: 008021

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Ułan pojący konia (1940)
Technika:olej, tektura
Wymiary:37 x 57 cm
54,5 x 75 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak 1940"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz zarysy pieczątki artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu.
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:26500 zł
POTRZEBOWSKI Jerzy
POTRZEBOWSKI JerzyPOTRZEBOWSKI JerzyPOTRZEBOWSKI Jerzy
LOT 22
ID: 008022

POTRZEBOWSKI Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Wieczór w taborze cygańskim
Technika:olej, płótno
Wymiary:65 x 85 cm
76,7 x 97,3 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "J. Potrzebowski"
Cena wywoławcza:3300 zł
Cena uzyskana:5400 zł
POTRZEBOWSKI Jerzy
POTRZEBOWSKI JerzyPOTRZEBOWSKI JerzyPOTRZEBOWSKI Jerzy
LOT 23
ID: 008023

POTRZEBOWSKI Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Powrót z polowania
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 100 cm
84 x 114,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Jerzy Potrzebowski"
Cena wywoławcza:4800 zł
Cena uzyskana:5000 zł
HOLZMÜLLER Juliusz
HOLZMÜLLER JuliuszHOLZMÜLLER JuliuszHOLZMÜLLER Juliusz
LOT 24
ID: 008024

HOLZMÜLLER Juliusz BIOGRAFIA

Tytuł:Straż nad brzegiem Odry z cyklu "III powstanie śląskie"
Technika:gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:25,5 x 37 cm
30 x 40,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Juliusz Holzmüller"
Opisany na odwrocie ołówkiem: "Górny Śląsk | Straż czuwająca nad brzegiem | Odry przed wysadzeniem mostu | Dnia 27 maja 1921"

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:1500 - 2500 zł
HOLZMÜLLER Juliusz
HOLZMÜLLER JuliuszHOLZMÜLLER JuliuszHOLZMÜLLER Juliusz
LOT 25
ID: 008025

HOLZMÜLLER Juliusz BIOGRAFIA

Tytuł:Śmierć kuriera z cyklu "III powstanie śląskie"
Technika:gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:25,5 x 37 cm
30 x 40,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem l.d.: "Juliusz Holzmüller"
Opisany na odwrocie ołówkiem: "Górny Śląsk | Kurjer z rozkazem zabity przez | niemców pod Gliwicami | Dnia 7 czerwca 1921"

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:1500 - 2500 zł
HOLZMÜLLER Juliusz
HOLZMÜLLER JuliuszHOLZMÜLLER JuliuszHOLZMÜLLER Juliusz
LOT 26
ID: 008026

HOLZMÜLLER Juliusz BIOGRAFIA

Tytuł:Śmierć powstańca z cyklu "III powstanie śląskie"
Technika:gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:25,8 x 37 cm
30 x 40,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem l.d.: "Juliusz Holzmüller"
Opisany na odwrocie ołówkiem: "Górny Śląsk | Patrol powstańcza z[nieczytelne]ta | pod Tarnowskiemi Górami | Dnia 12 czerwca 1921"

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:1500 - 2500 zł
HOUWALT Ildefons
HOUWALT IldefonsHOUWALT IldefonsHOUWALT Ildefons
LOT 27
ID: 008027

HOUWALT Ildefons BIOGRAFIA

Tytuł:Dwaj miłosierni (1977)
Technika:tempera, gwasz, tektura naklejona na tekturę
Wymiary:17 x 21,5 cm
36 x 40 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "I. Houwalt 1977"
Opisany ołówkiem l.d.: "Dwaj miłosierni"
Praca posiada uszkodzenia warstwy malarskiej.
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:2800 zł
Autor nieznany
Autor nieznanyAutor nieznanyAutor nieznany
LOT 28
ID: 008028

Autor nieznany BIOGRAFIA

Tytuł:Targ orientalny
Technika:olej, tektura
Wymiary:51 x 35,5 cm
68,5 x 53 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Henry K [nieczytelne]"

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:3000 - 6000 zł
KOTSIS Aleksander
KOTSIS AleksanderKOTSIS AleksanderKOTSIS Aleksander
LOT 29
ID: 008029

KOTSIS Aleksander BIOGRAFIA

Tytuł:Lekcja - szkic do obrazu nr 13
Technika:ołówek, papier
Wymiary:19,3 x 16,1 cm (w świetle passe-partout)
42 x 37 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "K"
Opisany śr.d.: "Do obrazku | No 13"
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
MALCZEWSKI Jacek
MALCZEWSKI JacekMALCZEWSKI JacekMALCZEWSKI Jacek
LOT 30
ID: 008030

MALCZEWSKI Jacek BIOGRAFIA

Tytuł:Klęczący mężczyzna i szkice twarzy (ok. 1873?)
Technika:ołówek, papier
Wymiary:25 x 19,5 cm
38 x 32 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Na odwrocie fragment pieczątki "ZE ZBIORÓW MARJI MALCZEWSKIEJ" z herbem Tarnawa oraz numer 152.
Na odwrocie opisany obcą ręką ołówkiem liczba 40.
Praca była prezentowana jako obiekt nr 18 na wystawie "Jacek Malczewski. Rysunki" prezentowanej w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu (21.03.-19.04.2009) (na odwrocie oprawy metka z wystawy).
Praca jest reprodukowana w katalogu wystawy "Jacek Malczewski. Rysunki. Od 29 lutego 1872 do czerwca 1926 roku", tekst A. Konopacki, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Zabrze 2009, s. 22.
Cena wywoławcza:1400 zł
Cena uzyskana:1500 zł
NIKIFOR Krynicki
NIKIFOR KrynickiNIKIFOR KrynickiNIKIFOR Krynicki
LOT 31
ID: 008031

NIKIFOR Krynicki BIOGRAFIA

Tytuł:W kościele
Technika:ołówek, papier
Wymiary:20,5 x 15 cm
23,3 x 17,3 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Na odwrocie pieczątka autorska.
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:3000 zł
SEWERYN Tadeusz
SEWERYN TadeuszSEWERYN Tadeusz
LOT 32
ID: 008032

SEWERYN Tadeusz BIOGRAFIA

Tytuł:Poszukiwanie kwiatu paproci
Technika:gwasz, akwarela, ołówek, karton
Wymiary:31,2 x 36,7 cm (wymiary w świetle passe-partout)
56,5 x 61,7 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "T. Seweryn"

PROWENIENCJA:
- kolekcja rodziny artysty

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:2000 - 3000 zł
TERLECKI Alfred
TERLECKI AlfredTERLECKI AlfredTERLECKI Alfred
LOT 33
ID: 008033

TERLECKI Alfred BIOGRAFIA

Tytuł:Zakopane - Giewont (1939)
Technika:olej, tektura
Wymiary:34,3 x 49 cm
49,5 x 65 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "ALFRED TERLECKI. 1939 r"
Opisany na odwrocie obcą ręką.
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:5000 zł
UZIEMBŁO Henryk
UZIEMBŁO HenrykUZIEMBŁO HenrykUZIEMBŁO Henryk
LOT 34
ID: 008034

UZIEMBŁO Henryk BIOGRAFIA

Tytuł:Wschód księżyca w zimie (1912)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100,8 x 131 cm
119,5 x 149 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "HENRYK UZIEMBŁO | BATOWICE 1912"
Na odwrocie pracy dwie metki:
- Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie,
- Salon (metka niekompletna).

OPIS PRACY:
Malarstwo pejzażowe, obok sztuki monumentalno-dekoracyjnej, było główną domeną twórczości Henryka Uziembły. Prezentowany obraz przedstawia wieczorny, zimowy widok podkrakowskich Batowic. Głównym bohaterem kompozycji jest pokryty śniegiem drewniany most rozciągający się nad rozmigotaną odcieniami zieleni i granatu, miejscami pokrytą śryżem rzeką Dłubnią. Dalej znajdują się drewniane wiejskie chaty, nad którymi z wolna wznosi się zwiastujący nadejście nocy księżyc. W tle obrazu widnieje gotycki „długoszowy” kościół św. Małgorzaty w sąsiednich Raciborowicach oraz stojąca przy nim drewniana dzwonnica.

Dzięki ograniczonej palecie barwnej obejmującej bogaty wachlarz odcieni ciepłych brązów oraz zimnych zieleni, fioletów i szarości Henryk Uziembło trafnie oddał nastrój ukazanego pejzażu. Kolorystyczny akcent księżyca przykuwa uwagę, a jego mistrzowskie zrównoważenie w postaci żółtawych refleksów na śniegu oraz zielonkawych blasków płynącej wody prowadzi wzrok widza po kolejnych elementach dzieła. „Wschód księżyca w zimie” zachwyca również zróżnicowaną fakturą malarską - choć w obrazie dominują partie malowane impastowo, to miejscami lico obrazu traktowane jest bardzo płasko i subtelnie. W pracy wyczuwalne są wpływy twórczości Jana Stanisławskiego oraz impresjonistów francuskich.

Warto wspomnieć, że Henryk Uziembło darzył podkrakowskie Batowice więcej niż jednokrotnym zainteresowaniem – dla przykładu można wymienić ukazujący niemal identyczny widok obraz artysty reprodukowany w zeszycie X serii „Współczesne Malarstwo Polskie” (W. Mitarski, „Henryk Uziembło: sylwetka”, Kraków 1916).

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:20000 - 30000 zł
RZEPIŃSKI Czesław
RZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI Czesław
LOT 35
ID: 008035

RZEPIŃSKI Czesław BIOGRAFIA

Tytuł:Nad Jeziorem Łagowskim
Technika:olej, płótno
Wymiary:38,4 x 46,4 cm
58,5 x 65,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Rzepiński"
Cena wywoławcza:3500 zł
Cena uzyskana:4000 zł
Autor nieznany
Autor nieznanyAutor nieznanyAutor nieznany
LOT 36
ID: 008036

Autor nieznany BIOGRAFIA

Tytuł:Portret kobiety
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:40 x 31 cm
Sygnowany l.śr. [nieczytelne]
Praca posiada uszkodzenia warstwy malarskiej.
Uwagi:Sygnowany l.śr. [nieczytelne]
Praca posiada uszkodzenia warstwy malarskiej.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:3000 - 4000 zł
PRONASZKO Zbigniew
PRONASZKO ZbigniewPRONASZKO ZbigniewPRONASZKO Zbigniew
LOT 37
ID: 008037

PRONASZKO Zbigniew BIOGRAFIA

Tytuł:Portret Gustawa Bartke
Technika:olej, płótno
Wymiary:80 x 65,5 cm
74,5 x 70 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.g: "z. pronaszko."
Widoczne krakelury oraz pojedyncze niewielkie ubytki w płótnie.
Odpryski farby w partii prawej klapy (2) oraz w górnej części prawego rękawa (1) marynarki sportretowanego.

Gustaw Bartke był członkiem Kupieckiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Tomaszowie Mazowieckim (od 1908 roku) i właścicielem kamienic przy rynku tego miasta. Ostatecznie przeprowadził się do Krakowa, gdzie spędził resztę życia.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:20000 - 30000 zł
RUDZKA-CYBISOWA Hanna
RUDZKA-CYBISOWA HannaRUDZKA-CYBISOWA HannaRUDZKA-CYBISOWA Hanna
LOT 38
ID: 008038

RUDZKA-CYBISOWA Hanna BIOGRAFIA

Tytuł:Chaty przy drodze - Ostrówki (1918)
Technika:olej, płótno
Wymiary:26 x 33,5 cm
53,5 x 63,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "H. Rudzka"
Opisany p.d.: "Ostrówki 1918"
Praca była eksponowana na wystawie "Małżeńskie gry barwne: Hanna Rudzka-Cybisowa, Jan Cybis. Malarstwo, rysunek 1917-1940" (12.12.2007-20.01.2008) w Galerii Dyląg.
Praca jest reprodukowana w katalogu wystawy "Małżeńskie gry barwne: Hanna Rudzka-Cybisowa, Jan Cybis. Malarstwo, rysunek 1917-1940", 12 grudnia 2007 - 20 stycznia 2008, Galeria Dyląg, Kraków 2007, s. 11.
Praca jest reprodukowana w publikacji dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej "Hanna Rudzka-Cybisowa", Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 2007, s. 93.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:7000 - 12000 zł
TERLIKOWSKI Włodzimierz
TERLIKOWSKI WłodzimierzTERLIKOWSKI WłodzimierzTERLIKOWSKI Włodzimierz
LOT 39
ID: 008039

TERLIKOWSKI Włodzimierz BIOGRAFIA

Tytuł:Most w Avignon (1946)
Technika:olej, płótno
Wymiary:47 x 60,5 cm
68 x 83,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Terlikowski 1946"

OPIS PRACY:
Obraz Włodzimierza Terlikowskiego przedstawia fragment tytułowego Mostu Świętego Benedykta rozciągającego się nad rzeką Rodan w Awinionie. Praca należy do cyklu dzieł, w którym artysta wciąż na nowo ukazywał ten sam temat o różnych porach dnia, badając tym samym zmienność światła i barwy. Obraz namalowany został w charakterystyczny dla Włodzimierza Terlikowskiego sposób – grubą warstwą farby olejnej nakładanej szpachlą i szerokim pędzlem.
Estymacja:20000 - 30000 zł
TUREK Franciszek
TUREK FranciszekTUREK FranciszekTUREK Franciszek
LOT 40
ID: 008040

TUREK Franciszek BIOGRAFIA

Tytuł:Kwitnąca jabłoń (1943-1944)
Technika:akwarela, karton
Wymiary:35 x 50 cm
53 x 66,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d. "FrTurek | 19434"
Opisany l.d.: "Z najszczerszymi | życzeniami | [nieczytelne]"
Na odwrocie opisany ołówkiem: "Kwitnąca Jabłoń | gdzie dziś wyznaczono ulicę | imienia Michała Bałuckiego | w tyle zabudowania [nieczytelne] | przy ul. Król. Jadwigi -"

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:2000 - 3000 zł
WOJNARSKI Jan
WOJNARSKI JanWOJNARSKI JanWOJNARSKI Jan
LOT 41
ID: 008041

WOJNARSKI Jan BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż
Technika:akwarela, karton
Wymiary:37,5 x 31 cm (wymiary w świetle passe-partout)
54 x 46 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem p.d.: "Jan Wojnarski"
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z wystawy pośmiertnej Jana Wojnarskiego zorganizowanej w 1939 roku (nr kat. 72).
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:1800 zł
MUKUŁOWSKA Dora
MUKUŁOWSKA DoraMUKUŁOWSKA DoraMUKUŁOWSKA Dora
LOT 42
ID: 008042

MUKUŁOWSKA Dora BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z lalką
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:64 x 68 cm
77,5 x 82,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "DORA Mukułowska"
Cena wywoławcza:3500 zł
Cena uzyskana:3500 zł
SZKOŁA ZAKOPIAŃSKA
SZKOŁA ZAKOPIAŃSKASZKOŁA ZAKOPIAŃSKASZKOŁA ZAKOPIAŃSKA
LOT 43
ID: 008043

SZKOŁA ZAKOPIAŃSKA BIOGRAFIA

Tytuł:Poliptyk skrzydłowy Chrystusa Króla Wieczności
Technika:drewno
Wymiary:91 x 44 x 3-6,5 cm
54 cm (szerokość z otwartymi skrzydłami)
Uwagi:OPIS PRACY:
W górnej partii para półpostaci anielskich flankujących medalion z chrystogramem.
Na zamkniętych skrzydłach poliptyku przedstawione zostały święte dziewice: św. Barbara (po lewej) oraz św. Katarzyna Aleksandryjska (po prawej). Po otwarciu skrzydeł w polu centralnym widoczna jest postać Jezusa z opisem "REGI SEACULORUM", na skrzydłach natomiast figury dwóch ewangelistów: św. Łukasza oraz św. Marka.

Więcej o pracy w artykule na podstronie [ZOBACZ]

Cena wywoławcza:25000 zł
Cena uzyskana:26500 zł
KSIĄŻEK Bolesław
KSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK Bolesław
LOT 44
ID: 008044

KSIĄŻEK Bolesław BIOGRAFIA

Tytuł:Motyl
Technika:ceramika szkliwiona
Wymiary:27 x 40,5 x ok. 2 cm
Uwagi:Sygnowany śr.d. monogramem "KB"
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:4400 zł
KSIĄŻEK Bolesław
KSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK Bolesław
LOT 45
ID: 008045

KSIĄŻEK Bolesław BIOGRAFIA

Tytuł:Kompozycja abstrakcyjna
Technika:ceramika szkliwiona
Wymiary:39 x 27 x 2 cm
Uwagi:Sygnowany l.d. monogramem "KB"
Cena wywoławcza:2300 zł
Cena uzyskana:3400 zł
KSIĄŻEK Bolesław
KSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK BolesławKSIĄŻEK Bolesław
LOT 46
ID: 008046

KSIĄŻEK Bolesław BIOGRAFIA

Tytuł:Kwiaty
Technika:ceramika szkliwiona, metal
Wymiary:50,8 x 50 x ok. 2 cm
Uwagi:Sygnowany l.d. monogramem "KB"
Cena wywoławcza:3300 zł
Cena uzyskana:4300 zł
CHROMY Bronisław
CHROMY BronisławCHROMY BronisławCHROMY Bronisław
LOT 47
ID: 008047

CHROMY Bronisław BIOGRAFIA

Tytuł:Żaba
Technika:brąz patynowany
Wymiary:18 cm (wysokość)
37 cm (długość)
23 cm (szerokość)
Uwagi:Sygnowany na spodzie: "BCHROMY"
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:6800 zł
MITORAJ Igor
MITORAJ IgorMITORAJ IgorMITORAJ Igor
LOT 48
ID: 008048

MITORAJ Igor BIOGRAFIA

Tytuł:Pancerz - Cuirasse
Technika:brąz, kamień
Wymiary:14 x 8 x 5 cm (z podstawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "MITORAJ"
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:6800 zł
DRÓŻDŻ Stanisław
DRÓŻDŻ StanisławDRÓŻDŻ StanisławDRÓŻDŻ Stanisław
LOT 49
ID: 008049

DRÓŻDŻ Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Pół na pół
Technika:wydruk, kolaż, papier
Wymiary:28,8 x 21 cm
59 x 51,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Opisany na odwrocie przez żonę artysty: "Stanisław Dróżdż, bez tytułu | (pół na pół), 1998 r | Za zgodność z oryginałem | Anna Dróżdż", "Wrocław 10.X.2016 r"

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:25000 - 35000 zł
DWURNIK Edward
DWURNIK EdwardDWURNIK EdwardDWURNIK Edward
LOT 50
ID: 008050

DWURNIK Edward BIOGRAFIA

Tytuł:Żółte tulipany (2016)
Technika:olej, akryl, płótno
Wymiary:30 x 30 cm
Uwagi:Sygnowany p.d.: "2016 | E. DWURNIK" Opisany na odwrocie: "2016 | E. DWURNIK | "ŻÓŁTE TULIPANY" | NR: XXIII-1089 | - 6644"
Cena wywoławcza:19000 zł
Cena uzyskana:27000 zł
Strony:

O aukcji

Aukcja Dzieł Sztuki

Na VIII Aukcję Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego zapraszamy kolekcjonerów oraz miłośników polskiej sztuki dawnej i współczesnej.

W katalogu aukcyjnym pojawiły się obrazy czołowych artystów z historii polskiej sztuki dawnej, m.in. dzieła Teodora Axentowicza (lot 6), Leona Wyczółkowskiego (lot 3-5) czy Wojciecha Weissa (lot 7). Prace tych twórców są poszukiwane na rynku przez koneserów malarstwa przełomu wieków i pierwszych dekad XX stulecia.

Zbliżająca się aukcja to również okazja do wylicytowania aż pięciu (lot 9-13) obrazów olejnych Wlastimila Hofmana - artysty, którego sztukę w ostatnim czasie publiczność odkrywa na nowo. W katalogu znalazły się różnorodne prace z kilku okresów twórczości artysty – od lat 20. aż po lata 60. XX wieku.

Aukcja rzeźby

W ofercie katalogowej, poza pracami z kategorii malarstwa, rysunku i grafiki, kolekcjonerzy odnajdą również dzieła rzeźbiarskie. Wśród nich obiektem unikatowym, niewątpliwie wartym uwagi jest związana ze szkołą zakopiańską kapliczka w formie poliptyku skrzydłowego (lot 43).
W kategorii rzeźby współczesnej wymienić należy natomiast brązowy "Pancerz - Cuirasse" Igora Mitoraja (lot 48).

Oferta aukcyjna może zainteresować również koneserów malarstwa rodzajowego i historycznego, które reprezentowane jest w głównej mierze przez znanych artystów krakowskich, takich jak Jerzy Kossak (lot 20-21), Mieczysław Krzyżak (lot 18-19) i Jerzy Potrzebowski (lot 22-23).

Aukcja klasyków współczesności

Wśród starannie wyselekcjonowanych obiektów aukcyjnych znalazły się również dzieła klasyków współczesności - obrazy Edwarda Dwurnika (zarówno z lat 70., jak i te powstałe już w XXI wieku; lot 50-53), rysunek Jerzego Nowosielskiego (lot 77), prace Marka Chlandy (lot 55-57), abstrakcje Włodzimierza Pawlaka czy portrety kobiece autorstwa coraz bardziej cenionego przez kolekcjonerów Romana Zakrzewskiego (lot 60-62).

 

Wystawa przedaukcyjna

Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać od 29 marca do 14 kwietnia 2021 w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 oraz w sobotę (10 kwietnia) w godzinach 10.00-13.00.

Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.

 

PODSUMOWANIE AUKCJI DZIEŁ SZTUKI

Wyniki VIII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego potwierdzają niesłabnące zainteresowanie kolekcjonerów zarówno sztuką dawną, jak i współczesną.
Emocjonująca licytacja poprzedziła uderzenie młotka w przypadku dwóch obrazów olejnych Wlastimila Hofmana z wizerunkami dzieci - "Zimowej melancholii" oraz "Wiosny" (1923). Cena wywoławcza drugiej z wymienionych prac została przebita aż o 300%, osiągając cenę młotkową równą 27 000 zł.
Uwagę kolekcjonerów przykuł również obraz Bronisławy Rychter-Janowskiej, który został sprzedany za kwotę ostateczną 9 676 zł, podczas gdy cena wywoławcza wynosiła 3 000 zł. Warto wspomnieć również o znakomitym obrazie Leonarda Winterowskiego "Portret chłopca", interesującym pod względem kontrastu tematu – wizerunku ulicznego chłopca i samej techniki wykonania, odpowiadającej akademickiemu fini. W przypadku tej pracy przebicie wyniosło aż 438%, a cena końcowa 20 650 zł, przy cenie wywoławczej równej 4000 zł.
W kategorii sztuki dawnej widocznym zainteresowaniem licytujących cieszyły się również prace krakowskich realistów – Mieczysława Krzyżaka oraz, w szczególności, Jerzego Kossaka, którego obrazy "Powrót spod Moskwy" i "Ułan pojący konia" osiągnęły ceny młotkowe równe kolejno 22 000 zł oraz 26 500 zł (dla porównania ceny wywoławcze wynosiły 10 000 zł i 12 000 zł).
VIII Aukcja Dzieł Sztuki pokazała również, że istnieje szerokie grono koneserów ceramiki artystycznej, wśród których znajdują się miłośnicy pozornie zapomnianej sztuki Bolesława Książka. Dla przykładu – jedna z trzech licytowanych na aukcji prac tego artysty "Motyl" została sprzedana za cenę końcową 5 192 zł, podczas gdy cena wywoławcza wynosiła 1 800 zł.
W kategorii sztuki współczesnej znacznym zainteresowaniem cieszyły się prace Edwarda Dwurnika – wszystkie cztery pozycje katalogowe znalazły bowiem swoich nowych właścicieli. Stosunkowo wysoką cenę ostateczną osiągnął obraz "Żółte tulipany" z 2016 roku (30 x 30 cm). Został on zakupiony za kwotę 31 860 zł. Na aukcji wylicytowany został również ostatni dostępny egzemplarz inkografii "Pl. Zbawiciela" (ed. 20/20). Przybicie młotka miało miejsce przy kwocie 12 000 zł, co daje cenę ostateczną 14 160 zł. Wspomniana inkografia jest tym samym najdroższą na chwilę obecną sprzedaną inkografią Edwarda Dwurnika na rynku sztuki.
W emocjonalnym napięciu przebiegała również licytacja akwareli Stefana Gierowskiego „Bez tytułu”. Ostatecznie przebicie wyniosło 213%, a cena ostateczna – 20 060 zł. W aukcji udział wzięli również koneserzy malarstwa Romana Zakrzewskiego. Jeden z późniejszych obrazów tego artysty, "Kobieta na tle okien w niebieskiej chuście" (2010), został sprzedany za cenę 37 170 zł (cena wywoławcza wynosiła 24 000 zł).
Z ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów spotkały się sygnowane offsety i plakat Wojciecha Fangora – jednego z najbardziej znanych polskich artystów, współtwórcy tzw. "Polskiej Szkoły Plakatu". Przebicia jego wspomnianych prac (lot 65-67) wyniosły kolejno 367%, 360% oraz 313%. Najdrożej został sprzedany offset "Kucie kos", który osiągnął cenę ostateczną 25 960 zł (cena wywoławcza – 6 000 zł).
Duże emocje towarzyszyły również licytacji prac artystów współczesnych, a mianowicie coraz popularniejszych na rynku Jarosława Jaśnikowskiego i Józefa Krzysztofa Oraczewskiego. Obraz "Katedra" drugiego ze wspomnianych artystów został wylicytowany za cenę młotkową 29 500 zł, co daje przebicie równe 369%.

Wyniki aukcji dzieł sztuki

Całkowity obrót na aukcji wyniósł 960 874 zł.

Dziękujemy Państwu za tak liczny udział w aukcji, a Kolekcjonerom, którzy poszerzyli swoje zbiory, gratulujemy zakupów.

 

 

katalog i licytacja live na portalu

 

katalog i licytacja live na portalu

Artinfo Krakowski Dom Aukcyjny

 

 

Strony:
x
«
»