CHROBAK Joanna

CHROBAK Joanna BIOGRAFIA

Tytuł:

Alegoria płodności

Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 61 cm
117,5 x 79 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "J. CHROBAK"

OPIS PRACY:
Obrazy Joanny Chrobak pełne są symboli, ukrytych znaczeń i nawiązań do sztuki dawnej. Tematycznie i formalnie artystka czerpie z dzieł mistrzów północnoeuropejskiego renesansu, co widoczne jest również w prezentowanej "Alegorii płodności".
Praca, znakomita pod względem warsztatowym, przedstawia półnagą kobietę, która z wolna, jakby od niechcenia, ale w tanecznym ruchu zdejmuje część swojego odzienia. Fryzura sportretowanej, a konkretnie ukazany hennin (czepiec z dwoma rogami), wskazuje na inspiracje artystki modą XV wieku. Kobieta ukazana została w bliżej nieokreślonym, ciemnym wnętrzu z szachownicową posadzką, na której widoczny jest fragment dekoracyjnej tkaniny oraz, istotne w kontekście odczytywania treści obrazu, owoce wiśni i granatu. Wiśnia od wieków symbolizuje miłość, granat natomiast, ze względu na wielość ziaren w jego wnętrzu, interpretuje się najczęściej jako znak płodności i pełni życia. Suma wymienionych elementów, czyli nagiego kobiecego ciała o wyeksponowanych piersiach i brzuchu oraz towarzyszących modelce owoców składa się na tytułową alegorię płodności.
W dziele warto zwrócić uwagę na doskonale oddane detale, m.in. koronki i hafty na elementach stroju kobiety, pukle powiewających za ciałem postaci włosów czy różnicowane fakturowo, stwarzające iluzję aksamitu fragmenty tła.
x
«
»