BRANDT Józef

Józef Brandt - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Brandta. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Brandta na aukcję [kontakt]

BRANDT Józef
BRANDT JózefBRANDT Józef
Tytuł:Lisowczyk
Technika:ołówek, papier
Wymiary:17,5 x 13,5 cm (w świetle oprawy)
20,5 x 16,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Na odwrocie adnotacja na temat rysunku.

OPIS PRACY:
Józef Brandt był polskim malarzem związanym z monachijskim środowiskiem artystycznym i twórcą wyjątkowych w swoim charakterze obrazów batalistycznych. W swojej sztuce artysta często przedstawiał historyczne postacie lisowczyków, którzy stanowili XVII-wieczną polską formację zbrojnej lekkiej jazdy. Lisowczycy, znani ze swojej skuteczności na placu boju, brawury i awanturniczej natury, stali się w malarstwie Józefa Brandta głównymi bohaterami licznych kompozycji. Ich sylwetki perfekcyjnie wpisywały się w pokrzepiającą serca narrację o wielkości, wielokulturowości i burzliwej historii I Rzeczypospolitej. Wyrosłe z ducha romantyzmu i realistyczne w formie obrazy Józefa Brandta odpowiadały oczekiwaniom polskiego społeczeństwa znajdującego się w okresie aktywności twórczej malarza pod zaborami.
Prezentowana praca jest niezwykle starannym studium głowy rozpoznawalnej postaci lisowczyka, którego zakręcony wąs, futrzana czapa i arkebuz zawieszony na plecach trafnie oddają nieprzejednany charakter postaci, a także znakomicie odwzorowują elementy panującej w tym czasie mody sarmackiej.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

JÓZEF BRANDT

Józef Brandt urodził się 11 lutego 1841 roku w Szczebrzeszynie, zmarł 12 czerwca 1915 roku w Radomiu. Początkowo artysta pobierał prywatne lekcje rysunku u Juliusza Kossaka. Edukację artystyczną rozpoczął w École des Ponts Chausées w Paryżu, natomiast od 1863 roku kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium m.in. w pracowni Karla von Piloty’ego. Po studiach artysta zamieszkał w Monachium i od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarską, a przez krótki czas pracował także w tutejszym atelier Franza Adama, wybitnego batalisty. W 1877 r. malarz poślubił Helenę Pruszakową, właścicielkę majątku ziemskiego w Orońsku koło Radomia.

Józef Brandt jest wymieniany jako jeden z czołowych przedstawicieli polskich artystów wykształconych pod koniec XIX wieku w Monachium (tzw. szkoły monachijskiej, chociaż w literaturze naukowej odchodzi się od tego sformułowania). Wywarł silny wpływ na rozwój sztuki polskiej.

Artysta jest uznawany, obok Jana Matejki i Henryka Siemiradzkiego, za jednego z trzech największych polskich malarzy XIX wieku. Był wyróżniany licznymi nagrodami, medalami oraz honorowymi tytułami, z kolei jego monachijska pracownia stała się wręcz polską placówką artystyczną, a nawet publiczną atrakcją. Jej właściciel podczas swoich podróży po Polsce i Ukrainie zebrał liczne rekwizyty i antyki, które służyły mu jako modele do jego obrazów.

Malarz przebywając w Monachium wyraźnie podkreślał swoją polską przynależność narodową.

Malarstwo Józefa Brandta

Józef Brandt tworzył głównie obrazy batalistyczne z wojen tatarsko-kozackich i szwedzkich w XVII w., sceny historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Często ilustrował życie i obyczaje ludności wiejskiej inspirowane ukraińskimi dumkami. Płótna tego artysty cechuje literackie ujęcie tematu, realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Posługiwał się paletą barw utrzymaną w tonacji brunatnej, rzadko wzbogacał koloryt jasnymi, nasyconymi kolorami. Był znakomitym malarzem koni, potrafił perfekcyjnie oddać ich ruch, co zawdzięczał zapewne swojemu monachijskiemu mistrzowi, Karlowi von Piloty’emu

Do ulubionych motywów wykorzystywanych przez artystę należały postacie Lisowczyków, Kozaków, Tatarów, Turków i Arabów. Orientalizm Józefa Brandta wyrażał się w bogactwie rekwizytów jak kobierce, bałałajki, turbany i szable. Artysta wielokrotnie podejmował wątek pochodów wojskowych, zazwyczaj przedstawiając oddziały polskie lub kozackie.

Malarstwo Józefa Brandta charakteryzuje zastosowanie dynamicznych kompozycji i precyzja w opracowaniu detali. Artysta tworzył w nurcie realizmu, który łączył z wysokiej klasy umiejętnościami rysunkowymi i kompozycyjnymi.

Józef Brandt - wystawy i kolekcje

Twórczość Józefa Brandta była wielokrotnie doceniana i nagradzana medalami na międzynarodowych wystawach, m.in. w Monachium oraz Berlinie.

Obrazy autorstwa artysty można obecnie znaleźć w kolekcjach licznych polskich muzeów, jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu czy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Brandta na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Brandta.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Brandta, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Brandta w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JÓZEFA BRANDTA

x
«
»