CHEŁMOŃSKI Józef BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Zalew łąki (1891) |
| Technika: | olej, płótno dublowane |
| Wymiary: | 26 x 38 cm 38 x 49,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1891" Obraz posiada ekspertyzę Tadeusza Matuszczaka z 2011 roku. Więcej o obrazie Józefa Chełmońskiego w artykule na blogu [ZOBACZ]Fragment opinii Tadeusza Matuszczaka: "Omawiany szkic jest znakomitym przykładem fascynacji Chełmońskiego, zdałoby się, prozaicznym motywem szeroko rozlanej wody. Wezbrany, rwący potok rozlał się na łąki. Wzburzony nurt wiruje, przelewając się poza ramy obrazu. Widz niemal uskakuje. Żywioł szaleje. A żywioł to to, co Chełmońskiego fascynuje, zaurocza, oszałamia". Obraz stanowi dopracowany szkic malarski do wielkoformatowej (106 x 160 cm) kompozycji, będącej niegdyś własnością Kazimierza Natansona (1853-1935), warszawskiego biznesmena i bankiera. Obecnie płótno uchodzi za zaginione. PROWENIENCJA: - spuścizna po artyście; - kolekcja córki artysty Marii Chełmońskiej-Łoskowskiej (1881-1950) i jej spadkobierców; - kolekcja prywatna, Warszawa; - Salon Sztuki Dawnej i Współczesnej Space Gallery, Kraków, grudzień 2010; - kolekcja prywatna, Kraków. | |