CHEŁMOŃSKI Józef

Józef Chełmoński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Chełmońskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Chełmońskiego na aukcję [kontakt]

CHEŁMOŃSKI Józef
CHEŁMOŃSKI JózefCHEŁMOŃSKI JózefCHEŁMOŃSKI Józef
Tytuł:Zalew łąki (1891)
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:26 x 38 cm
38 x 49,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1891"
Obraz posiada ekspertyzę Tadeusza Matuszczaka z 2011 roku.

Więcej o obrazie Józefa Chełmońskiego w artykule na blogu [ZOBACZ]


Fragment opinii Tadeusza Matuszczaka:
"Omawiany szkic jest znakomitym przykładem fascynacji Chełmońskiego, zdałoby się, prozaicznym motywem szeroko rozlanej wody. Wezbrany, rwący potok rozlał się na łąki. Wzburzony nurt wiruje, przelewając się poza ramy obrazu. Widz niemal uskakuje. Żywioł szaleje. A żywioł to to, co Chełmońskiego fascynuje, zaurocza, oszałamia".

Obraz stanowi dopracowany szkic malarski do wielkoformatowej (106 x 160 cm) kompozycji, będącej niegdyś własnością Kazimierza Natansona (1853-1935), warszawskiego biznesmena i bankiera. Obecnie płótno uchodzi za zaginione.

PROWENIENCJA:
- spuścizna po artyście;
- kolekcja córki artysty Marii Chełmońskiej-Łoskowskiej (1881-1950) i jej spadkobierców;
- kolekcja prywatna, Warszawa;
- Salon Sztuki Dawnej i Współczesnej Space Gallery, Kraków, grudzień 2010;
- kolekcja prywatna, Kraków.
Sprzedane:XXXII Aukcja Dzieł Sztuki (25 X 2023)
Cena wywoławcza:200000 zł
Cena uzyskana:210000 zł

JÓZEF CHEŁMOŃSKI

Józef Chełmoński, Autoportret, MNW

Józef Chełmoński, "Autoportret" (1902), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Józef Chełmoński urodził się w 1849 roku, zmarł w 1914 roku. W latach 1867-1872 studiował w Warszawie u Wojciecha Gersona w tamtejszej Klasie Rysunkowej. Jego edukację dopełniły studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, które ukończył w 1875 roku. W okresie monachijskim utrzymywał kontakty z przebywającymi tam polskimi malarzami oraz wystawiał z Kunstvereinem. Ważne w życiu artysty były podróże na Podole i Ukrainę, które znacząco wpłynęły na twórczość Józefa Chełmońskiego. Następne 12 lat życia spędził w Paryżu, zaś do kraju powrócił w 1887 roku. Początkowo zamieszkał w Warszawie, jednak po dwóch latach przeprowadził się do Kuklówki na Mazowszu. W 1897 otrzymał tytuł honorowego przewodniczącego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka".

Malarstwo Józefa Chełmońskiego

Artysta był przedstawicielem malarstwa realistycznego. Malował głównie rodzime pejzaże odznaczające się nastrojowością oraz sceny z życia ludności wiejskiej. W jego dorobku odnaleźć można także portrety i sceny batalistyczne. W jego dziełach da się wyczuć ogromną wrażliwość na piękno rodzimego krajobrazu.

Leon Wyczółkowski, Portret Józefa Chełmońskiego, MNK

Leon Wyczółkowski, "Portret Józefa Chełmońskiego" (1904), litografia, papier, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory Cyfrowe MNK]

Józef Chełmoński bywa określany jako jeden z najwybitniejszych polskich malarzy schyłku XIX wieku. W trakcie studiów w Monachium artysta rozbudował swój warsztat realisty, który momentami zbliżał się do naturalizmu. W latach 1875-1887 kiedy artysta przebywał w Paryżu, jego płótna zyskały duży rozgłos. Obrazy ukazujące kresowe karczmy, jarmarki, polowania i konne zaprzęgi znalazły uznanie wśród krytyków i kolekcjonerów. Po powrocie artysty do kraju dużą rolę w jego malarstwie zaczęły odgrywać złożone efekty luministyczne. Artysta w pełen emocji sposób zaczął wówczas przedstawiać pejzaże, w których często ukazywał ptaki.

Józef Chełmoński jest powszechnie znany jako twórca jedynych w swoim rodzaju obrazów, które trafnie oddają ducha rodzimego krajobrazu i charakter kresowych wsi. Artysta w swoich pracach w niespotykany sposób łączył realizm z własnymi odczuciami, w związku z czym w wielu obrazach Józefa Chełmońskiego można dostrzec treści o charakterze symbolicznym.

Artysta był również rysownikiem i ilustratorem, współpracował m.in. z "Tygodnikiem Ilustrowanym".

Józef Chełmoński, POLONA

Józef Chełmoński, fot. Konrad Brandel
[źródło: POLONA]

Józef Chełmoński - wystawy, wyróżnienia i kolekcje

Już pod koniec XIX wieku artysta zyskał duże uznanie, a wśród licznych osiągnięć warto wymienić Grand Prix w Paryżu, indywidualną wystawę w 1980 roku w TZSP i złoty medal w San Francisco. W 1907 roku w Krakowie i we Lwowie odbyły się wystawy prac artysty. W 1987 roku w Poznaniu miała miejsce duża wystawa poświęcona twórczości Józefa Chełmońskiego.

Obecnie obrazy Józefa Chełmońskiego można znaleźć w najważniejszych polskich kolekcjach dzieł sztuki. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Teksty o Józefie Chełmońskim:

"Lat temu 44, na ulicy Brackiej, w pracowni Gersona, spotkałem pierwszy raz Chełmońskiego. Był to dobrze zbudowany, średniego wzrostu młodzieniec, o blado-niebieskich oczach,blond włosach, obciętych równo z uszami. Ubrany był bardzo biednie, w jakieś znoszone ubranie. Rysował z gipsu »Amora naciągającego łuk«".

"Bezprzykładna pamięć wzrokowa i siła zatrzymywanych wrażeń - sprawiały to, że Chełmoński mógł cały obraz zrobić z pamięci, co bezsprzecznie jest najpewniejszym sposobem odtwarzania własnych wrażeń, ale tu sposób tworzenia wymaga bezwzględnego opanowania rysunku - no i wielkiego daru, talentu. [...] Niektóre ruchy koni, które trwają ułamki sekundy, Chełmoński malował, choć dopiero w kilkanaście lat potem wynaleziono momentalną fotografię, która stwierdziła ścisłość jego błyskawicznych spostrzeżeń."

~ Antoni Piotrowski

[Cyt. za: idem, Józef Chełmoński: wspomnienie, Kraków, ok. 1925, s. 7, 10-11.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Chełmońskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Chełmońskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Chełmońskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Chełmońskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»