POCHWALSKI Józef Mikołaj

POCHWALSKI Józef Mikołaj BIOGRAFIA

Portret mężczyzny (1913)

Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:115,5 x 90 cm
Sygnowany p.g.: "Józef Pochwalski 1913. Monachium."
Obraz po konserwacji.
Praca wystawiana na aukcji w Domu Aukcyjnym Desa Unicum (26.10.2021).

Józef Mikołaj Pochwalski był synem jednego z najsłynniejszych w Europie portrecistów polskich - Kazimierza Pochwalskiego i to dzięki wpływom ojca we wczesnym okresie swojej twórczości specjalizował się w portretach cechujących się doskonałym warsztatem, wysokim realizmem oraz akademickim wykończeniem detalu.
Prezentowany wizerunek eleganckiego, dojrzałego mężczyzny powstał w 1913 roku, w czasie pobytu Józefa Mikołaja Pochwalskiego w Monachium. Ciekawym elementem portretu jest widoczny za modelem plakat, informujący widzów o nietypowym nieco w kontekście wieku mężczyzny miejscu powstania wizerunku - Studenten-Kneipe, czyli barze studenckim.