SZAJNA Józef

Józef Szajna - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Szajny. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Szajny na aukcję [kontakt]

SZAJNA Józef
SZAJNA JózefSZAJNA JózefSZAJNA Józef
Tytuł:Mrowisko III (1988)
Technika:technika mieszana, papier
Wymiary:68,2 x 67 cm
78 x 75,5 cm (z passe-partout)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Szajna"
Datowany p.d.: "1988"
Opisany na odwrocie: "J. Szajna Mrowisko III 1988 4-30 | 65,5 x 68,5 cm | techn. mieszana"
Sprzedane:41. Aukcja Dzieł Sztuki (19 XI 2024)
Cena wywoławcza:3800 zł
Cena uzyskana:3800 zł

JÓZEF SZAJNA

Józef Szajna urodził się w 1922 roku w Rzeszowie, zmarł w 2008 roku w Warszawie. Duży wpływ na jego życie i twórczość wywarły lata II wojny światowej. Przyszły artysta działał Związku Walki Zbrojnej, za co został aresztowany i przeniesiony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, później zaś do Buchenwaldu.
Po wojnie Józef Szajna rozpoczął studia w zakresie grafiki (dyplom w 1952 roku) i scenografii (dyplom w 1953 roku) w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1954 roku został wykładowcą na macierzystej uczelni, natomiast od 1972 roku prowadził zajęcia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Józef Szajna był jednym ze współzałożycieli Teatru Ludowego w Nowej Hucie powstałego w 1955 roku. W Teatrze Ludowym pełnił funkcję scenografa, a po kilku latach także i reżysera oraz dyrektora artystycznego. Artysta współpracował także w roli reżysera z krakowskim Starym Teatrem, podejmował kooperację również z innymi teatrami w Polsce i na świecie. W Warszawie natomiast z inicjatywy Józefa Szajny powstał eksperymentalny Teatr-Centrum Sztuki Studio, który działał w latach 1972-1982.

Artysta był członkiem wielu stowarzyszeń artystycznych i historycznych, należał np. do włoskiej Akademii Sztuki i Pracy, Stowarzyszenia Kultury Europejskiej czy Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Józef Szajna był artystą niezwykle wszechstronnym. Poza scenografią i grafiką zajmował się również malarstwem oraz projektami environments (np. "Reminiscencje"). Twórczość Józefa Szajny jest swoistym zespoleniem sztuki plastycznej z teatrem. Na jego prace znaczny wpływ miały przeżycia z okresu II wojny światowej, w szczególności pobyt w obozach koncentracyjnych. Jego dzieła i projekty artystyczne pełne są przekonania o okrucieństwie świata i nicości ludzkiego istnienia. Formalnie widać w nich echa malarstwa materii, ekspresjonizmu i abstrakcji.
Swoje obrazy Józef Szajna tworzył w technice mieszanej, z elementami kolażu, wtapiając w ich powierzchnię fragmenty fotografii czy np. resztki ubrań i butów.

Chociaż Józef Szajna wyrażał swoje myśli artystyczne głównie na deskach i w przestrzeniach teatrów, pokazywał swoje prace plastyczne również na wystawach, m.in. reprezentował Polskę na na Biennale w Wenecji (1970; 1990) oraz w São Paulo (1979; 1989).
Artysta był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami, otrzymał np. Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oświęcimski, Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" oraz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Dzieła Józefa Szajny znajdują się w licznych kolekcjach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie czy Muzeum Śląska Opolskiego.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Szajny na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Szajny. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Szajny, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Szajny w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»