HOMOLACS Karol

Karol Homolacs - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Karola Homolacsa. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Karola Homolacsa na aukcję [kontakt]

HOMOLACS Karol
HOMOLACS KarolHOMOLACS KarolHOMOLACS Karol
Tytuł:Natchnienie
Technika:olej, płótno
Wymiary:51 x 62 cm
60 x 72,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "K. HOMOLACS."
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:9000 zł

KAROL HOMOLACS

Karol Homolacs

Karol Homolacs, fot. B. Henner
[źródło: POLONA, zbiory Biblioteki Narodowej]

Karol Homolacs urodził się 27 stycznia 1874 roku w Balicach, zmarł 2 lutego 1962 roku w Krakowie. Pochodził z rodziny węgierskich właścicieli ziemskich. Był malarzem i teoretykiem sztuki. Edukację artystyczną rozpoczął w 1892 roku w École Centrale w Paryżu, jednak po krótkim czasie podjął studia na politechnikach we Lwowie i Wiedniu. W 1898 roku ponownie rozpoczął edukację w zakresie malarstwa w Wiedniu, następnie paryskich akademiach Julian i Colarossi, a także w monachijskiej pracowni Simona Hollósy'ego.

Artysta jest znany jako współzałożyciel Warsztatów Krakowskich, które były stowarzyszeniem artystów powiązanym z Muzeum Techniczno-Przemysłowym. Malarz należał również m.in. do Towarzystwa Polskiej Sztuki Stosowanej. W latach 1921-1933 był profesorem w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie.

Twórczość Karola Homolacsa

W twórczości malarskiej Karola Homocalcsa dominowała tematyka fantastyczna i symboliczna. Od strony formalnej jego twórczość była bliska niemieckiemu ekspresjonizmowi, ale także czerpała z estetyki secesji. Po 1918 roku artysta tworzył głównie pejzaże, które cechuje geometryzacja kształtów.

Artysta był zafascynowany sztuką użytkową, której poświęcił liczne prace o charakterze teoretycznym. Karol Homolacs projektował ponadto meble, okładki książek, exlibrisy i wyroby metalowe.

Karol Homolacs - kolekcje

Prace autorstwa Karola Homolacsa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego i Lwowskiej Galerii Obrazów. Wiele obrazów artysty znajduje się w kolekcjach prywatnych.

Przyjmujemy obrazy Karola Homolacsa na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Karola Homolacsa.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Karola Homolacsa, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Karola Homolacsa w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].