NIKIFOR Krynicki

NIKIFOR Krynicki BIOGRAFIA

W krynickiej willi

Technika:gwasz, akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:15,2 x 16 cm
Uwagi:Opisany śr.g.: "KRYNICAZDRDOWILLAPAIMAPOD | NO42"
Opisany śr.d.: "MATJKO"
Na odwrocie dwie pieczątki (ekslibris?).
Opisany obcą ręką na odwrocie: "Z KOLEKCJI JERZEGO PANKA. | SPIS 11.II.2001"

PROWENIENCJA:
- kolekcja Jerzego Panka,
- kolekcja prywatna.

Nikifor Krynicki jest powszechnie cenionym malarzem-prymitywistą, uznawanym za jedną z największych indywidualności w polskiej historii sztuki. Oferowana praca wyróżnia się osadzeniem akcji wewnątrz pomieszczenia, w którym umieszczono grupę siedmiu tworzących swoisty krąg postaci – dorosłych i dzieci. Pokój jest wypełniony różnymi meblami i sprzętem, w tym łóżkiem oraz rdzawobrązowym piecem kaflowym. Na ścianach można dostrzec liczne obrazy. Ciemną dominantę kolorystyczną stanowią szaro-granatowe stroje ukazanych ludzi. Formalnie praca została zbudowana za pomocą grubego konturu i wyrazistej, płaskiej plamy barwnej.
Prezentowana kompozycja wyróżnia się na tle dostępnych najczęściej na rynku sztuki pejzaży i pojedynczych wizerunków osób. Zachwyca bogactwem i narracyjnością ukazanych elementów. W pracy jest dostrzegalna chęć ukazania świata z jak największą drobiazgowością. Obraz zawiera w sobie szereg charakterystycznych dla Nikifora środków formalnych i kompozycyjnych, takich jak uproszczenie sylwetki ludzkiej, próba oddania perspektywy zbieżnej czy opatrzenie przedstawienia opisem autorskim. Znajdujący się w dolnej części pracy opis "MATJKO" można wręcz traktować jako swoistą sygnaturę artysty zwanego Matejką z Krynicy.