GIERYMSKI Maksymilian

Maksymilian Gierymski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Maksymiliana Gierymskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Maksymiliana Gierymskiego na aukcję [kontakt]

MAKSYMILIAN GIERYMSKI

Maksymilian Gierymski urodził się w 1846 roku, zmarł w 1876 r. Starszy brat Aleksandra Gierymskiego. W odróżnieniu od brata Aleksandra, jego kariera artystyczna nie była mocno ukierunkowana od samego początku. Ukończył studia w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo-Leśnym w Puławach, gdzie poznał Adama Chmielowskiego. Po powstaniu styczniowym przez krótki czas uczył się jeszcze w Szkole Głównej w Warszawie, jednak stosunkowo szybko zrezygnował z niej na rzecz Klasie Rysunku. Jego nauczycielami zostali Rafał Hadziewicz i Chrystian Breslauer. W 1867 roku otrzymał dwuletnie stypendium państwowe na studia zagraniczne, dzięki czemu mógł kontynuować edukację na monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Alexandra Strahubera oraz (prywatnie) Fransa Adama. Artysta pozostał w Monachium, gdzie otworzył własne atelier i stał się popularną postacią w tamtejszej polskiej kolonii artystycznej.

Malarstwo Maksymiliana Gierymskiego

Już podczas pobytu w kraju Maksymilian Gierymski zainteresował się tematyką batalistyczną oraz przedstawianiem postaci jeźdźca i konia. Podczas edukacji w Monachium mógł doskonalić swoje zdolności w tej tematyce malarskiej dzięki poznanym tam artystom o podobnych zainteresowaniach: Juliuszowi Kossakowi oraz Józefowi Brandtowi. Na jego osobowość twórczą oddziaływało także dawne malarstwo holenderskie i francuskie oraz współczesna mu sztuka niemiecka. Duże wrażenie wywarły na nim obce interpretacje tematyki historyczno-rodzajowej. Podejmował tematykę batalistyczną, historyczną oraz myśliwską. Jego dojrzała twórczość charakteryzuje się nowatorskim sposobem ujęcia krajobrazu. Polega ona na połączeniu realistycznych elementów geograficznych Mazowsza (tam najczęściej umiejscawiał akcję przedstawianych scen) z trafnie oddanym nastrojem.

Artysta tworzył realistyczne formalnie i romantyczne w charakterze pejzaże. Wiele miejsca poświęcił tematyce wojskowej przedstawiając pochody, alarmy i biwaki. Maksymilian Gierymski tworzył również widoki niewielkich miejscowości i Warszawy.

Maksymilian Gierymski - wystawy i kolekcje

Maksymilian Gierymski prezentował swoje obrazy na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Swoje obrazy zaprezentował również na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1873 roku, gdzie zostały wyróżnione. Istotnym wydarzeniem dla współczesnej popularyzacji i zwrócenia uwagi na twórczość artysty była wystawa monograficzna zorganizowana w 100. rocznicę śmierci artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1974 roku.

Prace autorstwa Maksymiliana Gierymskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Maksymiliana Gierymskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Maksymiliana Gierymskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Maksymiliana Gierymskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Maksymiliana Gierymskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»