SAPETTO Marek

SAPETTO Marek
SAPETTO MarekSAPETTO MarekSAPETTO Marek
Tytuł:Wybór (1982)
Technika:olej, płótno naklejone na płytę
Wymiary:22,3 x 17,5 cm
31,3 x 25,8 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Sapetto 82"
Opisany na odwrocie: "x-100", "MAL. | MAREK | SAPETTO | ‧ 1982 ‧"

MAREK SAPETTO - NOTA BIOGRAFICZNA

Marek Sapetto urodził się w 1939 roku w Końskich, zmarł w 2019 roku. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom obronił w 1966 roku w pracowni Antoniego Łyżwańskiego i Michała Byliny. W tym samym roku odbył się debiut wystawienniczy artysty, który miał miejsce w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pięć lat później Marek Sapetto rozpoczął pracę pedagoga na macierzystej uczelni, której profesorem został w 1990 roku.

Od końca lat 60. Marek Sapetto współpracował poniekąd z Wiesławem Szamborskim, artyści chętnie i często wystawiali swoje prace na wspólnych ekspozycjach, reprezentowali również to samo podejście do sztuki, odrębne od akademickiego realizmu, ale wciąż przedstawiające, nieabstrakcyjne i odżegnujące się od tradycji koloryzmu.

W swoim malarstwie Marek Sapetto wypracował oryginalny, rozpoznawalny styl, jego sztuka wpisuje się w nurt nowej figuracji. Artysta podejmował tematykę oscylującą wokół codziennej rzeczywistości, którą poddawał specyficznej deformacji, złączonej nierzadko z pozornie niechlujną warstwą formalną obrazu. Głównym tematem sztuki artysty jest człowiek, zwykle atrakcyjny, ukazywany często w czasie odpoczynku - na plaży, podczas spotkań z przyjaciółmi, w zaciszu wnętrza mieszkalnego. W przedstawieniach pozornej prozy życia Marek Sapetto przemycał treści i komentarze związane ze współczesną mu sytuacją społeczną i polityczną.
Poza malarstwem artysta uprawiał również grafikę.

Marek Sapetto został nagrodzony m.in. wyróżnieniem na Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie (1972) i Nagrodą Komitetu Kultury Niezależnej (1983).

Obrazy Marka Sapetto znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Śląskiego w Katowicach.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MARKA SAPETTO