PINIŃSKA-BEREŚ Maria

MARIA PINIŃSKA-BEREŚ - NOTA BIOGRAFICZNA

Maria Pinińska-Bereś urodziła się w 17 sierpnia 1931 roku w Poznaniu. Zmarła 20 kwietnia 1999 roku w Krakowie. Studiowała na wydziale rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Żona Jerzego Beresia oraz matka artystki Bettiny Bereś. Od 1962 roku wraz z mężem organizowała wystawy Rzeźba Roku. Artystka należała do Grupy Krakowskiej.

TWÓRCZOŚĆ MARII PINIŃSKIEJ-BEREŚ

W 1958 roku w Domu Plastyka w Krakowie artystka pokazała prace m.in. "Człowieka z rybą", "Władcę", "Zdobywcę" oraz pierwszy obiekt w kolorze różowym - "Narodziny". Kolor ten, pozostał stałym elementem dzieł w całej jej twórczości. Począwszy od lat 60. Maria Pinińska-Bereś zaczęła używać lekkich materiałów m.in. tkanin, masa papierowa.

Tematy poruszane przez artystkę zaczęły dotyczyć głównie natury kobiet oraz ich ról. W latach 1966-1967 powstały prace z cyklu "Gorsety". Obiekty te w formie pokrowców miały w pełni zasłaniać głowę oraz ramiona. Użycie w nich np. zasuwaka może przywodzić na myśl przejęcie pełnej kontroli nad kobietami.

Warto wspomnieć, że w tym czasie uczestniczyła w happeningach Tadeusza Kantora (m.in. Panoramiczny happening morski w Osiekach, 1967).

 

Iwona Demko Maria Pinińska-Bereś Kobiecy rezerwuar - blog KDA

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»