GOŁOGÓRSKI Marian

GOŁOGÓRSKI Marian
GOŁOGÓRSKI MarianGOŁOGÓRSKI Marian

GOŁOGÓRSKI Marian BIOGRAFIA

Tytuł:Sen i oczekiwanie (2021)
Technika:olej, akryl, płótno
Wymiary:100 x 100 cm

MARIAN GOŁOGÓRSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Marian Gołogórski urodził się w 1948 roku w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Jacka Pugeta i Mariana Koniecznego, dyplom obronił w 1972 roku.
Od 1983 roku prowadzi autorską galerię prywatną w Krakowie.

Artysta zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki - rzeźbą, malarstwem i rzemiosłem artystycznym związanym z projektowaniem oraz wykonywaniem szkła i biżuterii. Niekiedy wypowiada się również w języku performance'u.
Rzeźbiarskie i malarskie prace Mariana Gołogórskiego cechuje silna ekspresja, a w malarstwie również intensywna, nasycona kolorystyka. Artysta koncentruje się na zagadnieniach związanych z człowiekiem i jego egzystencją, dominującym motywem w jego sztuce jest akt, choć przedstawia on również pejzaże, a niekiedy tworzy także abstrakcje.

Prace Mariana Gołogórskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie, a także w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego Toruniu, Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze czy Muzeum Szkła w Sosnowcu.