NIŻYŃSKI Marian

NIŻYŃSKI Marian
NIŻYŃSKI MarianNIŻYŃSKI Marian
Tytuł:Bronowice (1927)
Technika:olej, tektura
Wymiary:23 x 31 cm
35 x 43 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Niżyński | Bronowice 1927"
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:1900 zł

MARIAN NIŻYŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Marian Niżyński urodził się w 1910 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1943 roku. Był artystą plastykiem – malarzem i grafikiem, a także pisarzem, zajmował się poezją i dramatem. W latach 1928-1932 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Władysława Jarockiego, Karola Frycza, Wojciecha Weissa oraz Xawerego Dunikowskiego. W czasach studenckich dołączył do działającego na Uniwersytecie Jagiellońskim Akademickiego Koła Miłośników Dramatu Klasycznego, jako 19-latek po raz pierwszy opublikował swoją twórczość poetycką w "Kurierze Literacko-Naukowym".
W 1930 roku Marian Niżyński założył w Krakowie teatr eksperymentalny, działający pod nazwą Studio 30. Teatr jednak szybko zamknięto ze względu na brak stosowania się do zasad cenzury.
W 1932 roku artysta przeniósł się do Warszawy, gdzie objął posadę nauczyciela rysunków w jednym z gimnazjów, pracował również w Bibliotece Polskiej Akademii Literatury, pisał do dwutygodnika "Myśl Polska". W latach 1933-1934 odbywał służbę wojskową. Po wybuchu II wojny światowej powrócił do Krakowa. Oddał się w tym czasie twórczości, zarówno malarskiej, jak i literackiej. Zginął śmiercią tragiczną.

Główną domeną twórczości Mariana Niżyńskiego były stosunkowo niewielkie pejzaże i weduty o ciekawych, dosyć odważnych zestawieniach kolorystycznych, rzadziej wykonywał portrety, akty i martwe natury. Swoje obrazy artysta budował za pomocą plamy barwnej, niemal zupełnie rezygnując z linii i konturu. W sztuce malarza widoczne są wpływy postimpresjonizmu.