POŹNIAK Marian

POŹNIAK Marian
POŹNIAK MarianPOŹNIAK MarianPOŹNIAK Marian
Tytuł:Nad Oławą (1976)
Technika:olej, płótno
Wymiary:33 x 46 cm
39,5 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. POŹNIAK"
Na odwrocie szkic malarski i odręczna metka z opisem.

MARIAN POŹNIAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Marian Poźniak urodził się w 1928 roku w Tłumaczu, zmarł w 2009 roku we Wrocławiu. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom otrzymał w 1953 roku. W czasie nauki na uczelni zetknął się z koloryzmem, którego wpływ jest wyczuwalny w przyszłej twórczości Mariana Poźniaka.
Malarz był członkiem artystycznej Grupy Wrocławskiej. Odznaczył się jako zasłużony pedagog, przez wiele lat wykładał na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Zajmował się malarstwem olejnym, dużo szkicował. Jego prace charakteryzują się bogatą i zróżnicowaną fakturą oraz ograniczoną gamą barwną. Twórczość artysty, choć zwykle przedstawiająca, zbliżała się do nurtu abstrakcji. W obrazach malarz inspirował się głównie naturą, najchętniej ukazywał uproszczone pejzaże, rzadziej architekturę.

W 2009 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbyła się monograficzna wystawa twórczości Mariana Poźniaka, na której zaprezentowano pełen przekrój jego dorobku artystycznego.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MARIANA POŹNIAKA