HAJDUKIEWICZ Mateusz Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Dziecięcy strach |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 49,5 x 69 cm 57,5 x 78 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "HAJDUKIEWICZ.L." W górnych narożnikach widocznie niewielkie uszkodzenia malatury. Obraz stanowi wariację na temat dzieła Stanisława Bohusza-Siestrzeńcewicza "Faun i gęsi" (1896), które stanowi znowuż kopię obrazu węgierskiego malarza Gyuli Benczúry (1844–1920) pt. "Nagy veszedelem" ("Wielkie niebezpieczeństwo"). W oryginale dziecko po lewej stronie miało postać fauna, broniącego towarzysza kopytem przed atakiem stada gęsi. |