MUGNIER
MUGNIER - notowania aukcyjne zegarków
Aktualna oferta aukcyjna zegarków MUGNIER. Wyniki aukcyjne. Historia firmy
Zachęcamy do zgłaszania prac zegarków MUGNIER na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Zegarek kieszonkowy z repetycją i emaliowaną dekoracją florystyczną (XIX/XX w.) |
Technika: | złoto, emalia, metal |
Wymiary: | 40 mm (średnica) |
Uwagi: |
mechanizm: z wychwytem cylindrowym, kamiennymi łożyskami, repetycją kwadransową, naciągiem kluczykowym koperta: odkryta, numer 1818[numery nieczytelne], złoto, wykończona barwną emalią dekiel wewnętrzny: numer 3088, sygnowany tarcza: metalowa, giloszowana, sygnowana wskazówki: oryginalne szkło: mineralne Stan zachowania: mechanizm w stanie dobrym; widoczne pojedyncze ubytki i przetarcia emalii. Do zegarka dołączony kluczyk. ZEGAREK NIEDOSTĘPNY |
MUGNIER
Początki marki MUGNIER datuje się na przełom XVIII i XIX wieku. W roku 1786 zegarmistrz Etienne Mugnier otworzył swój pierwszy warsztat w pobliżu Palais-Royal w Paryżu. Okolice pałacu były wśród bogatych i elit znanym punktem na mapie ze względu na znajdujące się tam towary luksusowe, w tym dzieła sztuki i biżuterię.
Etienne Mugnier już wówczas był doświadczonym rzemieślnikiem, który przez ponad dekadę pracował u wybitnego zegarmistrza Abrahama-Louisa Bregueta. Ranga warsztatu sprawiła, że na początku XIX wieku Etienne Mugnier Młodszy został mianowany nadwornym zegarmistrzem cesarza Napoleona Bonaparte. Związki rodziny Mugnierów z francuskim dworem i arystokracją były utrzymywane przez kolejne pokolenia rzemieślników, a na początku lat trzydziestych XIX wieku firma przyjęła nazwę Mugnier & Fils. W latach 40. XIX wieku warsztat w Paryżu został przejęty przez zegarmistrza znanego tylko jako Lepinthe. Rodzina Mugnierów przeniosła się natomiast pod koniec XIX wieku do Genewy w Szwajcarii, gdzie kontynuowała działalność zegarmistrzowską.
Kolejny okres dla firmy MUGNIER otwiera wskrzeszenie historycznej marki na rynku indyjskim w 2021 roku. Firma QNET rozpoczęła produkcję nowych zegarków, wprowadzając do dystrybucji trzy kolekcje inspirowane historycznymi kreacjami warsztatu Mugnierów.
Zegarki MUGNIER
Wyroby zegarmistrzowskie podpisane nazwiskiem Mugnier charakteryzowała najwyższa jakość wykonania, piękno i funkcjonalność. Niezwykle złożone mechanizmy otrzymywały szlachetne, finezyjne i wysmakowane oprawy. W produkcji zegarków wykorzystywane były metale szlachetne, głównie 18-karatowe złoto oraz srebro, z których wykonywane były nie tylko elementy konstrukcyjne, lecz także ornamentalne dekoracje tarcz lub kopert. Często tarcze były dodatkowo zdobione subtelnymi grawerunkami i kamieniami szlachetnymi.
Charakterystycznymi cechami zegarków MUGNIER są także wskazówki o subtelnych kształtach wykonane oksydowanej stali i emaliowane na biało tarcze z cyframi rzymskimi i zewnętrznymi pięciominutowymi podziałami oznaczonymi cyframi arabskimi.
MUGNIER - wystawy, nagrody, kolekcje zegarków
Warsztat rodziny Mugnierów specjalizował się w produkcji luksusowych zegarków kieszonkowych. Przez cały wiek XIX cieszył się ogromnym szacunkiem wśród francuskich elit, zdobywając uznanie na licznych wystawach i pokazach, m.in. na wystawie paryskiej w 1823 roku, Exposition des Produits de l'Industrie Française w 1827 roku czy krajowej wystawie zegarków szwajcarskich w 1896 roku.
Dziś większość arcydzieł Mugniera znajduje się w muzeach i prywatnych kolekcjach lub jest sprzedawana przez największe domy aukcyjne, takie jak Sotheby's i Christie's. W 1993 roku na aukcji Antiquorum sprzedany został wykonany w 1812 roku dla Napoleona Bonaparte zegarek – samonakręcający się, ze wskaźnikiem rezerwy chodu, w czerwonym pudełku z pozłacanym inicjałem "N". Przedmiot osiągnął cenę 285 000 dolarów amerykańskich.
Przyjmujemy zegarki MUGNIER na aukcje biżuterii - wycena i sprzedaż aukcyjna zegarków MUGNIER.
Jeśli chcą Państwo sprzedać zegarki MUGNIER, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię zegarków MUGNIER w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].