GAWLIKOWSKI Ryszard

GAWLIKOWSKI Ryszard
GAWLIKOWSKI RyszardGAWLIKOWSKI Ryszard

GAWLIKOWSKI Ryszard BIOGRAFIA

Tytuł:Portret dziewczynki
Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 40 cm
68,5 x 49 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:3500,00 zł
Cena uzyskana:3500,00 zł
Cena z opłatą aukcyjną:4130,00 zł

RYSZARD GAWLIKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Ryszard Gawlikowski urodził się w 1877 roku w Berlinie, zmarł w 1956 roku w Tarnowie. W latach 1893-1898 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Leona Wyczółkowskiego. Następnie, dzięki stypendium, edukację kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium pod kierunkiem Carla von Marra. Po zakończeniu nauki odbył podróż artystyczną po Europie, odwiedzając Włochy, Austro-Węgry i Chorwację. Osiadł we Lwowie i rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku w C. K. Gimnazjum Lwowskim. Ostatecznie, po II wojnie światowej, przeniósł się do Tarnowa.
Malarz był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz lwowskiego Związku Artystów Polskich. Wystawiał swoje prace na ekspozycjach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Ryszard Gawlikowski malował w technice olejnej. Był cenionym portrecistą lwowskiej inteligencji i elity towarzyskiej, jest autorem m.in. pocztu rektorów Politechniki Lwowskiej. W swoich pracach artysta często inspirował się folklorem, typowe dla jego twórczości są wiejskie pejzaże i portretowe wizerunki typów huculskich, zwykle dziewczęcych. Rzadziej podejmował tematykę martwej natury.
Obrazy Ryszarda Gawlikowskiego charakteryzują się ciepłą gamą barwną i impresjonistycznym podejściem do światłocienia ujmowanego odważnie odcieniami żółci, czerwieni, błękitu i zieleni. Artysta malował gęstą farbą, w sposób realistyczny, jednak z pominięciem zbędnych szczegółów.

Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Galerii Narodowej we Lwowie i Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.