WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY) BIOGRAFIA

Portret Kazimierza Burnata (1925)

Technika:pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:56 x 46 cm
63 x 51,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany l.d.: "Ignacy Witkiewicz | 1925 II NP | Nπ (T.B.)", p.śr.: "T.B. 29 Nπ [...] 22 27 Cof III"

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna
- kolekcja rodziny Totwenów

Praca jest wymieniona w publikacji Ireny Jakimowicz Stanisław Ignacy Witkiewicz. Katalog Dzieł Malarskich, wyd. Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. 564 (s. 88).

Fragment opinii dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej:
"[...] portret Kazimierza Burnata wpisuje się w klasykę witkiewiczowskich portretów dziecięcych, ujętych zawsze frontalnie w popiersiu, usadowionych najczęściej za stołem z półmiskiem z owocami na pierwszym planie [...]. Portret Kazimierza Burnata zachowuje również klasykę konterfektów autorstwa Witkacego [...] koncentrujących się na przenikliwie wpatrzonych na wprost - oczach modela, bystrych, niekiedy wręcz hipnotyzujących widza [...].
Kazimierz Burnat był synem Wojciecha Burnata (1886-1958), znanego introligatora zakopiańskiego, który oprawiał również wykonane przez Witkacego portrety."