RODZIŃSKI Stanisław

RODZIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA

Martwa natura vanitas (1980/84)

Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 75 cm
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "STANISŁAW RODZIŃSKI | MARTWA | NATURA | VANITAS | 1980/84"

Stanisław Rodziński podjął w obrazie temat martwej natury o wymowie wanitatywnej. Na płótnie formalnie dominuje charakterystyczna dla tego artysty ciemna kolorystka oraz wyrazista faktura warstwy malarskiej. W pogrążonej w mroku kompozycji wzrok przykuwa jasna ludzka czaszka, symbolizująca kruchość ludzkiego życia. Obok niej znajduje się otwarta księga, której białe stronice pozostały niezapisane - element ten również wpływa na wanitatywny wydźwięk całości przedstawienia.