SOBOLEWSKI Stanisław

Stanisław Sobolewski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Sobolewskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Sobolewskiego na aukcję [kontakt]

SOBOLEWSKI Stanisław
Tytuł:Przedwiośnie z cyklu "Sielanki" (1992/1993)
Technika:olej, płótno
Wymiary:130 x 97 cm
141,5 x 108,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "STANISŁAW SOBOLEWSKI | PRZEDWIOŚNIE OL/PŁ 130 x 97 cm | 1993 (?)"
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z opisem obrazu i sygnaturą artysty.
Na odwrocie opis z wystawy: "Prima Primavera | Sant Elpido a Mare 1996"
Widoczne niewielkie ubytki malatury (l.d.) oraz ubytki warstwy malarskiej w środkowej części obrazu.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

STANISŁAW SOBOLEWSKI

Stanisław Sobolewski urodził się w 1952 roku w Krakowie. Jest malarzem i cenionym pedagogiem. W latach 1971-1976 studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w roku 1974 rozpoczął naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obronił w 1979 roku w pracowni malarstwa Zbigniewa Grzybowskiego.
Zaraz po ukończeniu studiów Stanisław Sobolewski rozpoczął pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W 2000 roku został mianowany profesorem sztuk plastycznych.

W latach 1982–1989 Stanisław Sobolewski był członkiem Ruchu Kultury Niezależnej.

Malarstwo Stanisława Sobolewskiego

Stanisław Sobolewski zasłynął przede wszystkim jako malarz prozaicznych wycinków z miejskich scenerii – ulic, podwórek, pustych kawiarni. Prace te cechuje wyraźnie egzystencjalny charakter. Jednocześnie nie są one pozbawione zaangażowania w kwestie polityczno-społeczne. Zaangażowanie to nie objawia się jednak bezpośrednio - Stanisław Sobolewski wyraża swój stosunek do aktualnej rzeczywistości za pomocą licznych metafor i przenośni, a ich źródło znajduje w prostych, często wręcz trywialnych obliczach świata.
W latach 80. Stanisław Sobolewski tworzył obrazy ukazujące klaustrofobiczne wnętrza: więzienne cele, pokoje w szpitalach i zakładach psychiatrycznych. Interesował go przede wszystkim człowiek uwikłany w opresyjne systemy i okoliczności, symbolizowane właśnie przez te ciasne przestrzenie. Sama postać ludzka jednak rzadko umieszczana jest w obrębie pola obrazowego, a jej obecność jedynie subtelnie oznajmiają znajdujące się wokół przedmioty codziennego użytku.

Malarski styl Stanisława Sobolewskiego bazuje na charakterystycznej formule realizmu. Artysta maluje dużymi, jednolitymi plamami barwnymi oddzielając je od siebie wyraźnym konturem. Ponadto jego twórczość cechuje wyraźne zamiłowanie do czystych i wyrazistych kolorów.
Malarz często łączy ze sobą technikę akrylową i olejną.

Duży wpływ na twórczość Stanisława Sobolewskiego miał film, co objawia się przede wszystkim w sposobie kadrowania: otwartych, ruchliwych i
wieloplanowych kompozycjach.

Stanisław Sobolewski - wystawy i kolekcje

Stanisław Sobolewski prezentował swoje prace na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Wśród indywidualnych pokazów prac można wyróżnić wystawę w krakowskim Pałacu Sztuki w 1990 roku czy ekspozycję w galerii ZPAP "Pryzmat" w 2001 roku. W 2017 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie w Pawilonie Józefa Czapskiego odbyła się wystawa prac Stanisława Sobolewskiego, która miała na celu zaprezentowanie jego działalności w kontekście twórczości patrona pawilonu.

Dorobek artystyczny Stanisława Sobolewskiego możemy odnaleźć w licznych prywatnych kolekcjach, jak i w zbiorach publicznych instytucji kultury, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a także kolekcji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w
Krakowie, Muzeum Sztuki Sakralnej "Dom Praczki" w Kielcach czy Muzeum Miejskiego Vukovar (Chorwacja).

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stanisława Sobolewskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Sobolewskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Sobolewskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Sobolewskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA SOBOLEWSKIEGO

x
«
»