GIEROWSKI Stefan

GIEROWSKI Stefan BIOGRAFIA

Bez tytułu (1962)

Technika:olej, technika mieszana, papier naklejony na tekturę
Wymiary:40 x 33 cm
64,5 x 56,7 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "S. Gierowski 62"
Na odwrocie dedykacja autorska: "Profesorostwu Z. i B. Kozłowskim | trudny uczeń | Stefan Gierowski | Kraków. 1965."
W partiach impastów widoczne spękania warstwy malarskiej.

Stefan Gierowski: "Z perspektywy widzę, że moje malowanie do połowy lat sześćdziesiątych było powiązane także z poszukiwaniami materii malarskiej, która byłaby intrygująca ze względu na swą wartość. Miała więc ona swoje światło i swoją głębię - naruszałem ją jednak ciągle linią lub układem."
[źródło: Zbigniew Taranienko, "Obszary abstrakcji. Dialogi o malarstwie ze Stefanem Gierowskim", Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2010, s. 75.

Michel Gauthier: "Od 1962 roku w poetyce Gierowskiego model formalny zaczął być wypierany przed model energetyczny. Linia znakomicie nadawała się na główny czynnik tej przemiany. Bo przecież, o ile figura zasadniczo zakłada stabilny kształt, zajmuje określoną część powierzchni, o tyle linia z definicji pozwala na przejście od jednego do drugiego punku. Figura implikuje zastój, linia - ruch."
[źródło: Michel Gauthier, Katalog towarzyszący wystawie, Deep Impact Stefan Gierowski i Europejska Awangarda lat 60, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa, 2019, s. 35.