GIEROWSKI Stefan

Stefan Gierowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Stefana Gierowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stefana Gierowskiego na aukcję [kontakt]

GIEROWSKI Stefan
GIEROWSKI StefanGIEROWSKI StefanGIEROWSKI Stefan
Tytuł:Bez tytułu (1974)
Technika:akwarela, karton
Wymiary:50 x 30,7 cm
69 x 48 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "SGierowski | 74"
Sprzedane:XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022)
Cena wywoławcza:25000 zł
Cena uzyskana:44000 zł
GIEROWSKI Stefan
GIEROWSKI StefanGIEROWSKI StefanGIEROWSKI Stefan
Tytuł:Bez tytułu (1978)
Technika:akwarela, karton
Wymiary:43,8 x 31 cm
67 x 49,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "S Gierowski 78"
Na odwrocie dedykacja Stefanii Gierowskiej z 1978 r.

OPIS PRACY:
Stefan Gierowski jest klasykiem polskiego współczesnego malarstwa abstrakcyjnego, choć sam artysta odżegnuje się od tego terminu, preferując określenie "sztuka nieprzedstawiająca".
Głównym celem Stefana Gierowskiego jest budzenie emocji w odbiorcy jego dzieł, stąd też prace malarza rzadko posiadają tytuły, które nieuchronnie sugerowałyby przecież kierunek interpretacji obrazu.
Akwarelowe kompozycje zbliżone do tej prezentowanej w katalogu pod względem horyzontalnie rozłożonych pasów barwnych pojawiały się w twórczości Stefana Gierowskiego od lat 60. aż do pierwszej dekady XXI wieku. Jako przykład przywołać można kilka reprodukowanych w katalogu prac artysty Stefan Gierowski: akwarele, (red. J. Gościej-Lewińska, Kraków 2016), m.in. "Horyzontalna dynamika" (1968; s. 209) "Pasiak poziomy" (1994; s. 277) oraz "Dwie przestrzenie barwne" z 2003 roku (s. 151).
Sprzedane:XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)
Cena wywoławcza:19000 zł
Cena uzyskana:33000 zł
GIEROWSKI Stefan
GIEROWSKI StefanGIEROWSKI StefanGIEROWSKI Stefan
Tytuł:Bez tytułu (1962)
Technika:olej, technika mieszana, papier naklejony na tekturę
Wymiary:40 x 33 cm
64,5 x 56,7 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "S. Gierowski 62"
Na odwrocie dedykacja autorska: "Profesorostwu Z. i B. Kozłowskim | trudny uczeń | Stefan Gierowski | Kraków. 1965."
W partiach impastów widoczne spękania warstwy malarskiej.

Stefan Gierowski: "Z perspektywy widzę, że moje malowanie do połowy lat sześćdziesiątych było powiązane także z poszukiwaniami materii malarskiej, która byłaby intrygująca ze względu na swą wartość. Miała więc ona swoje światło i swoją głębię - naruszałem ją jednak ciągle linią lub układem."
[źródło: Zbigniew Taranienko, "Obszary abstrakcji. Dialogi o malarstwie ze Stefanem Gierowskim", Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2010, s. 75.

Michel Gauthier: "Od 1962 roku w poetyce Gierowskiego model formalny zaczął być wypierany przed model energetyczny. Linia znakomicie nadawała się na główny czynnik tej przemiany. Bo przecież, o ile figura zasadniczo zakłada stabilny kształt, zajmuje określoną część powierzchni, o tyle linia z definicji pozwala na przejście od jednego do drugiego punku. Figura implikuje zastój, linia - ruch."
[źródło: Michel Gauthier, Katalog towarzyszący wystawie, Deep Impact Stefan Gierowski i Europejska Awangarda lat 60, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa, 2019, s. 35.
Sprzedane:XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Cena wywoławcza:14000 zł
Cena uzyskana:48000 zł
GIEROWSKI Stefan
GIEROWSKI StefanGIEROWSKI StefanGIEROWSKI Stefan
Tytuł:Bez tytułu (lata 90.?)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:73,5 x 51,5 cm (wymiary w świetle passe-partout)
101,7 x 79,7 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany na odwrocie l.g.: "s gierowski"
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:17000 zł

STEFAN GIEROWSKI

Stefan Gierowski urodził się w 1925 roku w Częstochowie, zmarł w 2022 roku. Bywa nazywany klasykiem polskiej nowoczesności.
Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Jerzego Fedkowicza, Karola Frycza i Zbigniewa Pronaszki. W 1949 roku Stefan Gierowski  przeprowadził się do Warszawy, by podjąć pracę na stanowisku redaktora technicznego czasopisma "Wieś". W stolicy, w 1955 roku – po raz pierwszy zresztą – zaprezentował swoje prace na ważnej dla historii sztuki Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi" w Arsenale.
W 1961 roku Stefan Gierowski podjął pracę na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na uczelni pracował nieprzerwanie do 1996 roku, w którym to przeszedł na emeryturę.
Artysta był związany z kręgami kultury niezależnej, angażował się w działalność Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej.

Malarstwo Stefana Gierowskiego

Twórczość malarską Stefana Gierowskiego można podzielić na dwa okresy. Początkowo artysta tworzył obrazy figuratywne, w których widoczna była inspiracja kubizmem oraz dążenie do coraz dalej idącego uproszczenia kompozycji.
Pod koniec lat 50. Stefan Gierowski ukierunkował swoje malarstwo na sztukę abstrakcyjną i w kolejnych latach pozostał już wierny temu nurtowi. Jego dojrzała twórczość charakteryzuje się intensywną, ale harmonijną, starannie dobraną kolorystyką oraz geometryczną kompozycją nawiązującą poniekąd do konstruktywizmu, a niekiedy zbliżającą dzieła malarza do op-artu. W sposób aliteracki artysta zaczął również tytułować swoje prace, nadając im kolejne numery.

Stefan Gierowski - wystawy, nagrody i kolekcje

Stefan Gierowski wystawiał swoje obrazy na wielu ekspozycjach, przez kilka lat był związany z Galerią Krzywe Koło. Wystawy indywidualne twórczości Stefana Gierowskiego miały miejsce m.in. w Galerii Zderzak (1991), Galerii Zachęta (1992) czy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (1998).

W 1980 roku Stefan Gierowski został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa.

Obrazy Stefana Gierowskiego znajdują się w zbiorach wielu ważnych instytucji kultury na terenie całej Polski, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Galerii Arsenał w Białymstoku, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stefana Gierowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stefana Gierowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stefana Gierowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stefana Gierowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»