GIEROWSKI Stefan

Stefan Gierowski bywa nazywany klasykiem polskiej nowoczesności, zajmuje się głównie malarstwem. Od końca lat 50. tworzy obrazy w nurcie abstrakcji, skupiając się na problematyce koloru i przestrzeni. Jego prace są poszukiwane na aukcjach przez kolekcjonerów sztuki współczesnej.

 

GIEROWSKI Stefan
GIEROWSKI StefanGIEROWSKI StefanGIEROWSKI Stefan
Tytuł:Bez tytułu (1962)
Technika:olej, technika mieszana, papier naklejony na tekturę
Wymiary:40 x 33 cm
64,5 x 56,7 cm (z oprawą)
Uwagi:
Cena wywoławcza:14000 zł
złóż zlecenie
GIEROWSKI Stefan
GIEROWSKI StefanGIEROWSKI StefanGIEROWSKI Stefan
Tytuł:Bez tytułu (lata 90.?)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:73,5 x 51,5 cm (wymiary w świetle passe-partout)
101,7 x 79,7 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:17000 zł

 

STEFAN GIEROWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stefan Gierowski urodził się w 1925 roku w Częstochowie. Bywa nazywany klasykiem polskiej nowoczesności.
Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Jerzego Fedkowicza, Karola Frycza i Zbigniewa Pronaszki. W 1949 roku przeprowadził się do Warszawy, by podjąć pracę na stanowisku redaktora technicznego czasopisma „Wieś”. W stolicy w 1955 roku – po raz pierwszy zresztą – zaprezentował swoje prace na ważnej dla historii sztuki Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi” w Arsenale.
W 1961 roku Stefan Gierowski podjął pracę na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na uczelni pracował nieprzerwanie do 1996 roku, w którym to przeszedł na emeryturę.
Artysta był związany z kręgami kultury niezależnej, angażował się w działalność Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej.

Twórczość malarską Stefana Gierowskiego można podzielić na dwa okresy. Początkowo artysta tworzył obrazy figuratywne, w których widoczna była inspiracja kubizmem oraz dążenie do coraz dalej idącego uproszczenia kompozycji.
Pod koniec lat 50. Stefan Gierowski ukierunkował swoje malarstwo na sztukę abstrakcyjną i w kolejnych latach pozostał już wierny temu nurtowi. Jego dojrzała twórczość charakteryzuje się intensywną, ale harmonijną, starannie dobraną kolorystyką oraz geometryczną kompozycją nawiązującą poniekąd do konstruktywizmu, a niekiedy zbliżającą dzieła malarza do op-artu. W sposób aliteracki artysta zaczął również tytułować swoje prace, nadając im kolejne numery.

Stefan Gierowski wystawiał swoje obrazy na wielu ekspozycjach, przez kilka lat był związany z Galerią Krzywe Koło. Wystawy indywidualne twórczości artysty miały miejsce m.in. w Galerii Zderzak (1991), Galerii Zachęta (1992) czy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (1998).
W 1980 roku artysta został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa.
Jego prace znajdują się w zbiorach wielu ważnych instytucji kultury na terenie całej Polski, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Galerii Arsenał w Białymstoku, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Poszukujemy prac

 

x
«
»